8 haftalık pliometrik antrenmanların 12-14 yaş arası futbolcularda çeşitli performans değerleri üzerine etkileri
Effects of 8 weeks plyometric training on various performance values in 12-14 years old football players
- Tez No: 929680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NASİP ÖZALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışma, 12-14 yaş arası erkek futbolcularda pliometrik antrenmanların sürat, çabukluk, dikey sıçrama ve çeviklik gibi çeşitli motorik becerilere olan etkilerini incelemiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız deneysel yöntem tekniğiyle gerçekleştirildi. Araştırmamızın örneklemini Diyarbakır ilinde yaşayan ve yaşları 12-14 arasında değişen erkek futbolcular oluşturdu. Deney grubunda 16, kontrol grubunda 16 olmak üzere toplam 32 erkek sporcu araştırmamızda yer aldı. Deney grubu sporcularına 8 hafta boyunca rutin antrenmanlarına ek olarak antrenman sonunda 20 dakika basitleştirilmiş pliometrik antrenman uygulandı. Antrenmanlar öncesi ve sonrası her iki grubun sürat, çabukluk, çeviklik ve dikey sıçrama değerleri alındı. Araştırmadan elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri için frekans analizi, ön test ve son test gruplarının ortalamalarının karşılaştırmaları için bağımsız örneklem t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study investigated the effects of plyometric training on various motor skills such as speed, quickness, vertical jump and agility in 12-14 year old male soccer players. Materials and Methods: The study was conducted using an experimental research design. The sample comprised male football players aged 12-14 residing in Diyarbakır. A total of 32 male athletes participated in the study, with 16 in the experimental group and 16 in the control group. The athletes in the experimental group underwent an additional 20 minutes of simplified plyometric training at the end of their routine training for a period of 8 weeks. Pre- and post-training measurements of speed, agility, quickness, and vertical jump were taken for both groups. Descriptive statistics for the data were obtained through frequency analysis, while independent sample t-tests were used to compare the means of the pre- and post-test measurements for each group.