Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran yeşil alan hastalarının aile sağlığı merkezine başvuru durumlarının ve aciliyet algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of primary care visit status and perceived urgency of green area patients admitted to the Pediatric Emergency Department of Akdeniz University Hospital
- Tez No: 929685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI, PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine Başvuran Yeşil Alan Hastalarının Aile Sağlığı Merkezine Başvuru Durumlarının ve Aciliyet Algılarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran yeşil alan acil hastalarının ebeveynlerinin birinci basamak sağlık hizmetine başvuru durumlarını değerlendirmektir. Çalışma ile ebeveynlerin Aile Sağlığı Merkezleri'ni (ASM) tercih etmeme nedenlerinin belirlenmesi, çocuk acil servisindeki yoğunluğun azaltılması ve ebeveynlerin farkındalık düzeyinin artırılmasına yönelik literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, ASM'nin iyileştirilmesi için yapılacak çalışmalara da katkı sunulması amaçlanmaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmamızda, anket yöntemi kullanılarak yüz yüze veri toplama yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara, iki bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde katılımcıların sosyodemografik özelliklerine yönelik sorular yer almakta, ikinci bölümde ise acil servis ve aile sağlığı merkezine başvuru durumlarına ilişkin sorular bulunmaktadır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Primary Care Visit Status and Perceived Urgency of Green Area Patients Admitted to the Pediatric Emergency Department of Akdeniz University Hospital Objective: The aim of this study is to evaluate the primary care visit status of the parents of green area emergency patients admitted to the Pediatric Emergency Department of Akdeniz University Hospital. The study aims to identify the reasons why parents prefer not to visit Family Health Centers (FHCs), reduce the intensity in pediatric emergency services, and contribute to increasing parents' awareness levels in the literature. Additionally, the study aims to contribute to the improvement of FHCs through further studies. Method: In this descriptive and cross-sectional study, face-to-face data collection was conducted using a survey method. The participants who agreed to take part in the study were administered a two-section survey. The first section of the survey contained questions about the participants' sociodemographic characteristics, and the second section included questions related to their visits to the emergency department and family health centers. The data were analyzed using the SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences – IBM®) software. A 95% confidence interval was used, and a p-value of