Beden eğitimi öğretmenlerinin liderlik yönelimleri ve iletişim becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of physical education teachers' leadership orientations and communication skills in terms of some variables
  1. Tez No: 929686
  2. Yazar: PINAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Liderlik Yönelimleri ve İletişim Becerilerinin Bazı Değişkenler Açısından İncelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, elde edilen bulgular ışığında eğitim politikaları ve öğretmen yetiştirme programlarına yönelik öneriler sunulması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, kesitsel bir model üzerine kurgulanmış olup bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini İzmir ili Buca İlçesinde devlet okullarında ve özel okullarda görev yapan 229 Beden Eğitimi Öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Öz Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, Yüzyüze olarak toplanmış ve SPSS yazılımı ile istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Çalışma, etik kurul onayı alınarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bu araştırmanın bulgularında, beden eğitimi öğretmenlerinin liderlik yönelimleri ile iletişim becerileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, liderlik yönelimleri ve iletişim becerileri düzeylerinin, cinsiyet, yaş, mesleki deneyim ve çalışılan okul türü gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Gerçekleştirilen analizler sonucunda; beden eğitimi öğretmenlerinin liderlik yönelimleri ve iletişim becerilerinin geliştirilmesinin eğitim kalitesine olan katkılarını vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin mesleki gelişim programlarında liderlik ve iletişim becerilerinin öncelikli olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir. Eğitim politikaları, öğretmenlerin bu becerilerini destekleyici nitelikte düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the leadership orientations and communication skills of physical education teachers in terms of some variables. In addition, it is aimed to present suggestions for educational policies and teacher training programs in the light of the findings. Material and Methods: This study was designed on a cross-sectional model and quantitative research methods were used in this study. The universe of the study consisted of physical education teachers in Turkey, while the sample consisted of teachers selected by random method.“Communication Skills Scale”and“Self-Leadership Scale”were used as data collection tools. Data were collected online via Google Forms and subjected to statistical analysis with SPSS software. The study was conducted with the approval of the ethics committee. Results: In the findings of this study, a positive and significant relationship was determined between the leadership orientations and communication skills of physical education teachers. In addition, it was determined that the levels of leadership orientations and communication skills differed according to variables such as gender, age, professional experience and the type of school they work at. Conclusion: As a result of the analyses performed; emphasizes the contribution of physical education teachers' leadership orientations and communication skills to the quality of education. The findings show that leadership and communication skills should be given priority in teachers' professional development programs. Educational policies should be designed to support these skills of teachers.