Benign tiroid nodüllerinde radyofrekans ablasyon ile soğutmasız mikrodalga ablasyon işleminin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of radiofrequency ablation and uncooled microwave ablation in benign thyroid nodules
  1. Tez No: 929728
  2. Yazar: EMRE KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ Tiroid nodülleri genellikle benign natürlü olan ve günlük pratikte sıklıkla karşılaşılan patolojiler arasındadır. Nodüllerin malign transformasyonu gösterme olasılığının bulunması, kozmetik problemler, bası semptomlarının bulunması gibi durumlarda tedaviye gereksinim duyulmaktadır. Son on yıl içerisinde perkütan yolla gerçekleştirilen, genel anestezi gerektirmeyen komplikasyon oranı düşük olan minimal invaziv ablasyon işlemleri rutin olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı literatürde karşılaştırmalı çalışması bulunmayan soğutmasız mikrodalga ablasyon (MWA) sistemi ile radyofrekans ablasyon (RFA) sisteminin benign tiroid nodül tedavisindeki etkinliğinin ve ortaya çıkan komplikasyon oranlarının araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Ekim 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Girişimsel Radyoloji polikliniğine başvuran, ince iğne aspirasyon biopsisi (İİAB) ile 2 kez benign tanı almış 18 yaş ve üzeri, 38 kadın 18 erkek toplam 56 adet hasta (62 adet nodül) dahil edilmiştir.Çalışmaya dahil olan hastalarımızın yaş ortalaması 51,75 ± 10,7'dir. İşlem lokal anestezi altında ultrasonografi (USG) yardımıyla gerçekleştirilmiştir. İşlemlerde soğutmasız tip 18 Gauge (G) proba sahip MWA sistemi (TATO,Terumo) ve 17 G proba sahip RFA sistemi kullanılmıştur. Nodüllerin işlem öncesinde ve kontrollerinde nodüllerin hacmi, tüm çap uzunlukları ve eko özellikleri ultrasonografik olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular ' SPSS 21 Windows paket programı' ile değerlendirilmiştir. BULGULAR Çalışmamızda her iki tedavi yönteminde de hacim küçülme oranları 3.-6.-12. aylarda anlamlı bulunmuştur (her biri için p<0,001). Yaş, cinsiyet ve işlem uygulanan nodülün multi nodüler guatr (MNG) komponenti olmasının tedavi yanıtında anlamlı etkisi bulunmamıştır (p>0,5). Nodül yapısının tedavi başarısına etkisi 3. ayda anlamlı bulunmazken (p=0,242), 6. ve 12. aylardaki etkisi anlamlı olarak değerlendirilmiştir (sırasıyla p=0,0029-p=0,0023). Hiçbir hastamızda majör veya minör komplikasyon gelişmemiş olup bu nedenle komplikasyon karşılaştırmaları bu çalışmaya dahil edilmemiştir. SONUÇ Benign tiroid nodüllerinde termal ablasyon işlemleri, seçili vakalarda cerrahiye alternatif olabilecek etkin ve güvenilir tedavi seçenekleridir. Soğutmasız Mikrodalga Ablasyon (MWA) ve Radyo Frekans Ablasyon (RFA) sistemlerini karşılaştırdığımız çalışmada, soğutmasız MWA sisteminin tedavi etkinliği açısından RFA sistemine göre daha başarılı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM Thyroid nodules are commonly encountered pathologies in daily practice, usually of benign nature. The need for treatment arises in cases where there is a possibility of malignant transformation, cosmetic problems, or the presence of compressive symptoms. In the last decade, minimally invasive ablation procedures performed percutaneously, which do not require general anesthesia and have low complication rates, have been routinely used. The aim of this study is to investigate the effectiveness and complication rates of the non-cooled microwave ablation system, which lacks a comparative study in the literature, compared to the RF ablation system in the treatment of benign thyroid nodules. MATERIALS AND METHODS The study included a total of 56 patients (38 women and 18 men) aged 18 and above, who were diagnosed with benign nodules twice via fine needle aspiration biopsy (FNAB) between October 2022 and July 2023 at the Interventional Radiology Clinic of SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. A total of 62 nodules were evaluated. The average age of the patients included in the study was 51.75 ± 10.7 years. The procedures were performed under local anesthesia with the assistance of ultrasonography (USG). For the procedures, a non-cooled 18 Gauge (G) probe Microwave Ablation (MWA) system (TATO, Terumo) and a 17 G probe Radiofrequency Ablation (RFA) system were used. The volume, all diameter lengths, and echo characteristics of the nodules were evaluated ultrasonographically before and after the procedures. The obtained data were analyzed using the 'SPSS 21 Windows software package'. RESULTS In our study, the volume reduction rates for both treatment methods were found to be significant at 3, 6, and 12 months (p<0.001 for each). Age, gender, and whether the nodule had a multinodular goiter (MNG) component did not have a significant effect on the treatment response (p>0.5). While the impact of nodule structure on treatment success was not significant at 3 months (p=0.242), it was found to be significant at 6 and 12 months (p=0.0029 and p=0.0023, respectively). No major or minor complications occurred in any of our patients, so complication comparisons were not included in this study. CONCLUSION Thermal ablation procedures for benign thyroid nodules are effective and reliable treatment options that can serve as alternatives to surgery in selected cases. In our study comparing non-cooled Microwave Ablation (MWA) and Radiofrequency Ablation (RFA) systems, it was observed that the non-cooled MWA system yielded more successful results in terms of treatment efficacy compared to the RFA system.