2019-2022 yılları arasında çocuk sağlığı hastalıkları servisinde 1 ay- 18 yaş arası epsteın barr (EBV) virüs enfeksiyonu tanısı ile yatan hastaların laboratuvar ve radyolojik yönlerden incelenmesi
Laboratory and radiological examination of patients between 1 month and 18 years of age with a diagnosis of epstein barr (EBV) virus infection in the child health and diseases service between 2019-2022
  1. Tez No: 929729
  2. Yazar: DİLARA ÇİÇEKLİ YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çocukluk çağında akut Epstein Barr Virus (EBV) enfeksiyonu tanısı alan hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne 01 Ocak 2019 - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran ve serviste yatarak izlenen 1 ay- 18 yaş arası EBV IgM serolojisi pozitif olan 48 hastanın başvuru yakınmaları, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 25'i (%52,0) erkek, 23'ü (%47,9) kızdır. Hastaların yaşları 1 ay ile 18 yaş arasında değişmekte olup yaş medyanı 66 ay (5,5 yaş) saptandı. Ateşi olan hastaların yaş ortalamaları ateşi olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,005). Hastaların hastaneye başvuru ayları değerlendirildiğinde 19'unun (%39,5) sonbahar, 13'ünün (%27,0) kış, 9'unun (%39,5) yaz, 7'sinin (%14,5) ilkbaharda başvurduğu saptandı. Başvuruların sonbahar ve kış mevsiminde yoğunlaştığı görüldü ancak mevsimlere göre dağılım incelendiğinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi. Hastaneye başvuru şikayetleri değerlendirildiğinde, en sık başvuru nedeninin ateş olduğu saptandı. 28 (%58,3) hastanın ateş ile başvurduğu ve 20'sinde (%71,4) ateş süresinin 5 günden az, 8'inde (%28,5) ateş süresinin 5 gün ve üzerinde olduğu görüldü. Diğer başvuru şikayetlerine bakıldığında ise; 17 (%35,4) hastanın boyunda şişlik, 9 (%18,75) hastanın kusma, 9 (%18,7) hastanın döküntü, 8 (%16,6) hastanın boğaz ağrısı, 8 (%16,6) hastanın burun akıntısı, 7 (%14,5) hastanın öksürük, 5 (%10,4) hastanın karın ağrısı, 2 (%4,1) hastanın halsizlik, 1 (%2,0) hastanın konvülziyon ile başvurduğu saptandı. Hastaların fizik muayene bulgularına bakıldığında %62,5 oranında splenomegali, %62,5 oranında hepatomegali, %60,4 oranında lenfadenopati (LAP) saptandı. Hastaların diğer fizik muayene bulgularına bakıldığında 25 (%52) hastada orofarenks muayenesinin normal, 16 (%33,3) hastada hiperemik, 11 (%22,9) hastada kriptik, 11 (%22,9) hastada hipertrofik, 3 (%6,2) hastada membranöz, 2 (%4,1) hastada peteşiyel olduğu görüldü. Ateşi olan hastalarda orofarenkste hiperemi bulgusunun ateşi olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu (p=0,023). Orofarenksi normal olanların ise ateşi; orofarenksi normal olmayanlara göre anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,036). Prokalsitonin, CRP, lökosit ve lenfosit sayısı ortalama değerleri ateşi olan grupta olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,039, p=0,008, p=0,025, p=0,011). Ateşi 5 gün ve üzerinde olan hastalarla ateşi 5 günden az olanların tüm özellikleri karşılaştırıldığında sodyum ve lökosit ortalamalarının 5 gün ve üzerinde ateşi olanlarda yüksek saptanması haricinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,021, p=0,013). LAP'ı olan ve olmayan hastaların tüm özellikleri karşılaştırıldığında, döküntü ve boyunda şişlik şikayetinin LAP'ı bulunan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandığı gözlendi (p=0,009, p=0,0001). LAP'ı olan hastaların abdomen USG'deki splenomegali varlığı değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,049). LAP'ı 3cm ve üzerinde olanlarla, 3cm altında olanların tüm özellikleri karşılaştırıldığında bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Çocukların başvuru şikayetleri, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları değerlendirildiğinde EBV pozitif hastaların çoğunlukla ateş ile başvurduğu, akut faz reaktanlarının yükseldiği, hafif bir klinik seyir gösteren enfeksiyöz mononükleoz kliniğinin geliştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the demographic, clinical, laboratory, and radiological characteristics of pediatric patients with the diagnosis of acute Epstein-Barr Virus (EBV) infection during childhood. Materials and Methods: The study retrospectively examined the presenting complaints, clinical manifestations, laboratory findings and radiological features of 48 patients aged 1 month to 18 years with positive EBV IgM serology, who were admitted to the Pediatric Health and Diseases Clinic of University of Health Sciences, Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital, between January 1, 2019, and December 31, 2022, and were followed up as inpatients. Results: Among the patients, 25 (52.0%) were male, and 23 (47.9%) were female. The age of the patients ranged from 1 month to 18 years, with a median age of 66 months (5.5 years). The mean age of patients with fever was significantly lower than those without fever (p=0.005). The distribution of hospital admissions by season showed that 19 (39.5%) occurred in autumn, 13 (27.0%) in winter, 9 (18.7%) in summer, and 7 (14.5%) in spring. Although admissions were concentrated in the fall and winter, no statistically significant difference was observed in the distribution according to seasons. The most common reason for admission was fever. When evaluating admission complaints, it was found that 28 (58.3%) patients presented with fever, with a duration of less than 5 days in 20 (71.4%) and 5 days or more in 8 (28.5%) cases. Other admission complaints included neck swelling in 17 (35.4%) patients, vomiting in 9 (18.75%) patients, rash in 9 (18.7%) patients, sore throat in 8 (16.6%) patients, runny nose in 8 (16.6%) patients, cough in 7 (14.5%) patients, abdominal pain in 5 (10.4%) patients, fatigue in 2 (4.1%) patients, and convulsions.in one (2.0%) patient. Upon examining the physical examination findings, splenomegaly was observed in 62.5%, hepatomegaly in 62.5%, and lymphadenopathy (LAP) in 60.4% of the patients. Other physical examination findings revealed that oropharyngeal examination was normal in 25 (52%) patients, hyperemic in 16 (33.3%) patients, cryptic in 11 (22.9%) patients, hypertrophic in 11 (22.9%) patients, membranous in 3 (6.2%) patients, and petechial in 2 (4.1%) patients. The presence of hyperemia in the oropharynx was statistically significantly higher in patients with fever compared to those without fever (p=0.023). Patients with normal oropharynx had a significantly lower incidence of fever compared to those with abnormal oropharynx (p=0.036). Mean values of procalcitonin, CRP, leukocyte, and lymphocyte counts were significantly higher in the group with fever compared to those without fever (p=0.039, p=0.008, p=0.025, p=0.011). When comparing all characteristics between patients with fever lasting 5 days or more and those with fever lasting less than 5 days, no statistically significant differences were found, except for higher sodium and leukocyte averages in patients with fever lasting 5 days or more (p=0.021, p=0.013). When comparing the characteristics of patients with and without LAP, it was observed that the complaints of rash and neck swelling were significantly higher in patients with LAP (p=0.009, p=0.0001). The presence of splenomegaly on abdominal ultrasound was statistically significantly higher in patients with LAP (p=0.049). No difference was observed when comparing all characteristics between patients with LAP measuring 3 cm or more and those with LAP measuring less than 3 cm. Conclusion: When evaluating the presenting complaints, clinical, laboratory, and radiological findings of EBV-positive pediatric patients, it was observed that they predominantly presented with fever, had elevated acute-phase reactants, and showed a mild clinical course indicative of infectious mononucleosis.