Uluslararası insan hakları düzenlemelerinde silahlı kuvvetler
  1. Tez No: 92974
  2. Yazar: ELNOUR KAZYMLY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
121 ÖZET Çalışma konusu belirlendikten sonra yapılması gereken öncelikli işlerden biri de, bazı temel kavramlara açıklık getirmektir. Bu kavramlardan biri olarak insan hakları için birbirinden çok farklı tanımlar yapılmaktadır. Bu farklı tanımlamalar, insan hakları kavramının farklı boyutlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, bir tanımla yetinmek, bu kavramı tüm boyutları ile algılamak açısından sakıncalı sayılabilir. Fakat genel çizgileriyle insan haklan kavramını şöyle tanımlamak mümkündür: insan haklan bireyin kendi yaşamım sürdürebilmek ve geliştirebilmek için ihtiyaç duyduğu haklardır. İnsan haklan savunma ve isteme niteliklilerdir. Bu haklardan savunma nitelikli olanlar insan yaşamını güvenceye alma amacı güder. İsteme niteliğinde olanlar ise, insanın yaşam koşullannı geliştirmek için gerekli olan haklardır. Savunma ve isteme haklan arasında kesin çizgilerle ayrım yapılamamaktadır. İnsan haklan kavramı, tarihi süreç içerisinde, değişik anlamlara ve içeriklere sahip olmuştur. Şöyle ki, klasik çağda, bu kavramın, daha çok savunma özelliğinin öne çıktığı görülür. Bu dönemde yapılmış insan haklan düzenlemelerinin içerdiği ortak noktalardan biri devlet kurumları karşısında bireylerin haklanmn korunmasıdır. Bu kurumlann başında da silahlı kuvvetler gelmektedir. Çünkü klasik çağda, devlet yönetiminde ordunun önemli bir yeri ve rolü olmuştur. Modern çağda ise, silahlı kuvvetlerle sivil kurumlar arasında kesin görev paylaşımına gidilmiştir. Silahlı kuvvetlerin görevi savunma alam ile smırlandınlmıştır. Fakat bazı olağanüstü olaylar/koşullar normal yaşam sürecini etkileyerek, silahlı kuvvetleri ön plana çıkarabilmektedirler. Modern çağda yapılmış uluslararası insan haklan düzenlemelerinde hem olağan döneme, hem de olağanüstü dönemlere ilişkin olarak silahlı kuvvetler hakkında hükümler bulunmaktadır. Bu çalışmada, bu tür hükümler belli kategoriler altında toplanarak değerlendirilmeğe122 çalışılmıştır. Sözkonusu kategoriler; çevre hakkı, sendika hakkı, olağanüstü dönemler, savaş durumu ve bu dönemlerde insan haklarının korunması ve işkencenin önlenmesi olarak belirtilebilir. Modern dönem insan haklarının gelişmesinde AGİK(T) sürecinin kendine özgü rolü olduğundan, bu süreç çalışmada ayrı bir bölüm olarak ele alınmıştır. Şöyle ki, AGİK süreci kararlarının önemli bir kısmı Soğuk Savaş döneminde kabul edildiğinden, bu dönemin karakteristik özelliklerine uygun olarak, genel olarak, bu kararlarda silahlı kuvvetler ve insan hakları ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY To explain some basic consepts is one of the prior works after the determination of investigation theme. As one of these concepts, for human rights, there are many different defines. There different definitions reveal different dimensions of the concept of human rights. That's way to be content with one. definition is objectionable from the aspect of understanding every dimensions of this concept. But its possible to define the consept of human rights as follows with general lines: The human rights are what a human needs for to continue and to develop his life. The human rights have defense and demand characteristics. The defense rights are about defense and guarantee a human life. The demand rights are the rights which are necessary for developing the life conditions of human. The defense rights and the demand rights aren't separate openly. There are some rights which have demand and defense feature together.. The human rights concept has had different meanings and contents in the historical process. The classic age understanding about human rights has rather defense characteristics. One of the common features of the human rights arrangements in classicl age is protection of individual rights counter the state institutions. Armed forces are the leading of these institutions. Because the armed forces had played important role in execution state.. In modern ages, exact duty discrimination between armed forces and civilian institutions was made. The duty of armed forces had limited security duties. But some extra-ordinary events/conditions affected normal life process and this increased the importance of armed forces. In the international human rights arrangements made in modern times, there are rules about armed forces either for normal or extra ordinary times. In this investigation, this kind of rules are tried to explain by grouping them under some categories. The categories can be defined as: ecology124 right; trade union right; unusual regimes; war situation and to defense human rights in these situations and prohibition torture. That the Conference for Security and Cooperation in Europe(CSCE) process has special role in modern human rights progress, this process has taken up as third chapter in this investigation. The CSCE arrangements had been accepting under Cold War condition. Therefore in these arrangements in conformity with the characteristics of that era, priority was given to the relation of armed forces and human rights. DOKÜMANTASYON MERKEZİ