Turizm işletmelerinde maliyetleri etkileyen iç ve dış ekonomik faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 92973
  2. Yazar: CÜNEYT TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
117 Özet Bu araştırmada turizm işletmelerinin karşılaştıkları içsel ve dışsal ekonomiler incelenmeye çalışılmıştır. İçsel ekonomilere ölçek ekonomileri de demek mümkündür. Ölçek ekonomileri ise gerçek ölçek ekonomileri ve ihtiyari ölçek ekonomileri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İhtiyari ekonomiler, üretimde ve dağıtımda kullanılan faktörlere, işletme büyüklüğü arttıkça daha büyük miktarlarda satın alınmaları sonucu, daha düşük bir fiyatın ödenmesinden kaynaklanır. Reel ekonomiler üretimde kullanılan girdi, hammadde ve değişik tipteki işgücü ve sermaye miktarlarındaki fiziksel azalma sonucu oluşur. Turizm işletmeleri karmaşık ve de değişik yapıdaki birçok işletmeyi içermektedir. Hizmetin ağırlık kazandığı işletmelerdir. Bu nedenle bu tür işletmelerde yaşanan içsel ekonomiler(ölçek ekonomileri) farklılık göstermektedir. Örneğin reel ekonomilerden olan teknik ekonomiler ve ihtiyari ekonomilerden kabul edilen stok ekonomilerinden yeterince yararlan ı lamamaktad ir. Ancak işgücü ekonomileri, yönetim ekonomileri gibi hususlar turizm işletmeleri açısından daha önemli hale gelebilmektedir. Turizm işletmeleri kârlarını maksimum seviyeye ulaştırmak istiyorlar ise içsel ekonomilerini arttırmak zorundadırlar. içsel ekonomiler işletmelerin kendi faaliyetlerinden kaynaklanan maliyet artmaları ya da azalmalarıdır. Dışsal ekonomiler ise firmaların kendi dışından kaynaklan ve yine firma maliyetlerini olumsuz ya da olumlu yönde etkileyen unsurlardır. Dışsal ekonomiler yalnızca firma maliyetlerini etkileyen unsurlar olarak görülmemiş, aynı zamanda topluma, çevreye ve doğaya fayda ve zarar veren etkenler olarak da değerlendirilmiştir. Bu bakımdan turizmin yol açtığı dışsal ekonomiler firma maliyetleri açısından118 incelenebilmekte iken, diğer taraftan topluma ve çevreye yüklediği fayda ve maliyet yönünden de değerlendirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
119 Abstract This research's subject is external and internal economies in tourism. We can also say that economies of scale to internal economies. Economies of scale are distinguished into real economies and strictly pecuniary economies of scale. Pecuniary economies are economies realized from paying lover prices for the factors used in the production and distribution of the product, due to bulk-buying by the firm as its size increases. Real economies are those associated with a reduction in the physical quantity of inputs, raw materials, various types of labour and various types of capital. Tourism industry includes many operations which are very complex and have different structure. Tourism operations are based on service. Therefore, the internal economies show differences in this kind of operations. For instance, tourism operations can not use efficiently the economies of technique and stock. But, the labour economies and managerial economies are getting become important for the tourism operations. If tourism operations want to make maximum profit, they have to increase their internal economies. Internal economies are the increasing and decreasing of the costs which result from firms facilities. External economies are the negative and positive cost effects, which result from out of firm, effect firm operations. External economies are not only seen as the effective elements to effect firm facilities, but also seen as the elements effect society and environment. Thus, tourism's external economies can be survey in term of120 the firm facilities also can be evaluate as a cost or utility for society and environment.