Makine insandan bilinçli makinelere: Descartes, Leibniz, La Merttrie
From machine-human to conscious machines: Descartes, Leibniz, La Mettrie
- Tez No: 929752
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin ortaya çıkmasını sağlayan kabul, çağımızda meydana gelen bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin insan bedeni ve zihni üzerindeki yansımalarına on yedinci ve on sekizinci yüzyıllardaki Descartes, Leibniz ve La Mettrie düşüncelerinden temel aramaktır. Günümüzde hız verilmiş olan yapay zeka çalışmaları, makine öğrenmeleri ve yüklemelerle insan zihninin kopyalanabileceği hatta başka sistemlere aktarılabileceği söylenmektedir. Böylece Descartes'ın ruh- beden dualizminde ruhun ya da zihnin bedenden ayrı olduğu fikri gerçekleşebilecek gibi ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra tüm maddeyi basit tözlere indirgeyerek varolanı monad olarak benimseyen Leibniz'in düşüncesi, günümüzdeki berimsel düşünceyle benzerliği ilgi çekicidir. Her şeyi bilgiden ibaret gören bu yaklaşım uzamsız bir evren hayal etmektedir. Maddesi olmayan yaşam olanaklıdır denilmektedir. Buna rağmen günümüzdeki bilimsel ve teknolojik ilerlemenin bilginin, zihnin, düşünce ya da aklın maddesel temeller dışında meydana gelemeyeceği yaklaşımı, geçmişteki La Mettrie'nin savunduğu şekliyle tazeliğini korunaktadır
Özet (Çeviri)
The acceptance that led to the emergence of this thesis is to seek a basis for the reflections of scientific and technological advances in our age on the human body and mind from the ideas of Descartes, Leibniz and La Mettrie in the seventeenth and eighteenth centuries. It is said that with the accelerated artificial intelligence studies, machine learning and uploads today, the human mind can be copied and even transferred to other systems. Thus, the idea that the soul or mind is separate from the body in Descartes' soul-body dualism is expressed as if it can be realized. In addition, Leibniz's thought, which reduces all matter to simple substances and adopts what exists as a monad, is interestingly similar to today's computational thought. This approach, which sees everything as consisting of information, imagines a universe without space. It is said that life without matter is possible. Despite this, the approach of today's scientific and technological advances that knowledge, mind, thought or reason cannot occur outside of material foundations, as defended by La Mettrie in the past, maintains its freshness.