Debonding işlemini takiben beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde kullanılan yöntemlerin etkinliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the efficacy of the methods used in the treatment of white spot lesions following the debonding procedure
  1. Tez No: 929765
  2. Yazar: ELİF ERELEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Beyaz nokta lezyonları, ortodonti tedavisi gören hastalarda ağız bakımının zorlaşması ile dört hafta gibi kısa bir sürede oluşabilen, müdahele edilmediğinde kavitasyon gösteren ve estetik problemler meydana getiren geri dönüştürülebilir başlangıç çürükleridir. İn vitro çalışmamızın amacı; sabit ortodontik tedavinin debonding işlemini takiben beyaz nokta lezyonlarına uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin etkinliklerini karşılaştırılması ile ideal tedavi protokolünün oluşturulmasıdır. Çalışmamızın amacı doğrultusunda sığır dişleri toplanarak beyaz nokta lezyonları elde edilmiştir. Her grupta 30 diş olacak şekilde 5 grup (CPP-ACP, Flor+Novamin, Flor+arginin Florür, ve Florürlü vernik) oluşturulmuştur. Tedavi etkinlikleri 15. ve 30. günlerde QLF analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel analizi normallik varsayımı, hipotez testi Kolmogorov-Smirnov veya Shapiro-Wilk test ile analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık p0.05 ve iki yönlü olarak kabul edilmiştir. Tedavide kullanılan bu 5 grubun 15. ve 30. gündeki lezyon derinliği, floresans kaybı, demineralize alanın sağlam mineye oranı ve lezyon alanı değerleri hesaplanmış ve bu değerler grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmıştır. QLF verileri karşılaştırıldığında 30 günlük tedavi sürecinde test edilen tüm gruplar tüm parametrelerde anlamlı iyileşme sağlarken, lezyon bölgesini iyileştirmede en başarılı yöntem Flor vernik uygulaması, en az başarılı yönntem ise Flor+Novamin uygulaması olnuştur. Onbeş günlük tedavi süresi bazı gruplar için tüm parametrelerde başarı elde etmek için yeterli olmamıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre araştırmada kullanılan bütün gruplar remineralizasyonda etkili olmak ile birlikte en hızlı ve en etkili sonucu veren grubun Florür vernikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
White spot lesions(WSL) are reversible initial caries that can occur in four weeks due to the difficulty of oral care in patients undergoing orthodontic treatment, and cause cavitation and aesthetic problems when not treated. The aim of our study; It is to create the ideal treatment protocol by comparing the effectiveness of the treatment methods that can be applied to WSL following the debonding process of fixed orthodontic treatment. For the purpose of our study, bovine teeth were collected and obtained white spot lesions. Five groups (CPP-ACP, Novamin, Arginine, Fluoride, Fluoride varnish) were formed with 30 teeth in each group. Treatment efficacy was evaluated by performing QLF analysis on days 15 and 30. Statistical significance of the resulting data was performed (p 0.05). The lesion depth, fluorescence loss, ratio of demineralized area to intact enamel and lesion area values of the WSL of the five groups were counted and these values were compared within and between groups. When QLF data were compared, all groups tested during the 30th day treatment period achieved significant improvement in all parameters, while the most successful method in healing the lesion area was Flor varnish application, while the least successful method was Flor+Novamin application. Fifteen-day treatment period was not sufficient to achieve success in all parameters for some groups. According to the our results, all the groups used in the study were effective in remineralization, and it was determined that the group with the fastest and most effective results was Fluoride varnishes.