Zehra Aygül'ün çocuk kitaplarının çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi
Examination of Zehra Aygül's children's books in terms of basic principles of children's literature
- Tez No: 929775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL BUNSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çocuk edebiyatı, sanatsal niteliği bünyesinde barındıran eserlerle çocukların erken yaşlardan ergenlik dönemi de içine alan süreçte onların kitaplarla buluşmasını sağlayan önemli bir alandır. Öğrenmeye, gelişime ve değişime daha meraklı ve yatkın olduğu bilinen bu yaş aralığındaki çocuk bireylerin gelişimlerini destekleyecek nitelikli eserlerle buluşturulması oldukça önemlidir. Ayrıca çocukların ilgilerine, seviyelerine hitap eden bu nitelikli eserler, çocuklara ana dili etkili ve doğru kullanma becerisi kazandırırken okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırılmasında da önemli bir rolü üstlenir. Bu araştırmada Zehra Aygül'ün çocuklar için kaleme almış olduğu eserlerin çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamını Zehra Aygül'ün kaleme aldığı Osmanlı Tarihi adlı sekiz kitap oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veri analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Ele alınan eserler biçim ve içerik özellikleri açısından iki başlık altında analiz edilmiştir. Biçim özellikleri açısından boyut, kâğıt, kapak, cilt, resim, sayfa düzeni, harf başlıkları adı altında incelenmiştir. İçerik özellikleri açısından ise tema/izlek, konu, plan, çevre, kahramanlar, dil ve anlatım başlıkları adı altında incelenmiştir. İncelenen eserlerin; çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından iç ve dış yapı özellikleri bağlamında çocuk edebiyatına uygunlukları değerlendirilmiş ve bu değerlendirme neticesinde söz konusu eserlerin genel olarak çocuk edebiyatının temel niteliklerini taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Kitapların sanatsal ve estetik haz uyandıracak özellikte olmasının yanı sıra çocuklara tarihi sevdirme ve onlarda tarih şuuru oluşturma noktasında nitelikli eserler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's literature is an important field that enables children to meet with books from early ages to adolescence, with works that contain artistic qualities. It is very important to provide children in this age group, who are known to be more curious and prone to learning, development and change, with quality works that will support their development. In addition, these qualified works that appeal to children's interests and levels play an important role in helping children acquire the ability to use their native language effectively and correctly, as well as the love and habit of reading. The aim of this research is to examine the works written by Zehra Aygül for children in terms of the basic principles of children's literature. The scope of the research consists of eight books titled Ottoman History written by Zehra Aygül. In the research, document review method, one of the qualitative research methods, was used. Descriptive analysis method was used in data analysis. The works discussed were analyzed under two headings in terms of form and content features. In terms of format features, it was examined under the name of size, paper, cover, binding, picture, page layout and letter headings. In terms of content features, it was examined under the headings of theme/theme, subject, plan, environment, heroes, language and expression. The works examined were evaluated in terms of their internal and external structural features in terms of the basic principles of children's literature and as a result of this evaluation, it was concluded that the works in question generally have the basic characteristics of children's literature. In addition to being capable of arousing artistic and aesthetic pleasure, it has been determined that the books are qualified works in terms of making children love history and creating historical awareness in them.