Yabancı dil öğretimi ders kitaplarında yaratıcı drama
Creative drama in foreign language teaching textbooks
  1. Tez No: 929774
  2. Yazar: ELİFNUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yaratıcı drama, eylem temelli bir yöntem olarak katılımcıların grup atmosferi çerçeve-sinde gerçekleştirdikleri çıkış noktası hareketli canlandırmaları ifade eder. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde, öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşacakları zorlukların yara-tıcı drama kullanılarak prova edilmesi ve öğrenilmesi, dil becerilerinin kazandırılmasın-da eğitici ve faydalı olmasının yanı sıra ilgi çekici de olacaktır. Bu nedenle eğitim-öğretim modellerinde farklı tekniklerle kullanılan yaratıcı dramanın yabancı dil öğretimi ders kitaplarında kullanım durumunun ne olduğu sorusuna betimsel tarama yöntemiyle cevap aranmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi için Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe (YHYİT) ve Yedi İklim Türkçe (YYE) setleri ile İngilizce öğretimi için New Headway (NH) (5. Baskı) ve Cutting Edge (CE) (3. Baskı) setleri se-çilmiştir. Elde edilen verilerden hareketle yabancı dil olarak İngilizce öğretimi ders ki-taplarında en sık kullanılan türün ikili doğaçlama olduğuna ve yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ders kitaplarında ise en fazla kullanılan türlerin ikili doğaçlama ve dramatizas-yon olduğuna ulaşılmıştır. Her iki dilin öğretim kitaplarında en az kullanılan teknik ise pandomimdir. YHYİT dışındaki tüm kitap setlerinde yaratıcı drama etkinliklerinin genel-likle A1 ve A2 seviyelerinde yer aldığı görülmektedir. Yabancı dil öğretimi ders kitapla-rında yaratıcı drama tekniklerinin başlangıç seviyelerinde daha fazla kullanıldığı söyle-nebilir. Yabancı dil olarak İngilizce ve Türkçe öğretimi ders kitaplarında yaratıcı drama teknikleriyle en fazla geliştirilmesi amaçlanan dil becerisi konuşmadır. İngilizce öğreti-minde ikinci sırada okuma, Türkçe öğretiminde ise yazma becerisi öne çıkmaktadır. İngi-lizce ders kitaplarında yazma ve dinleme en az geliştirilmesi hedeflenen becerileriyken, Türkçe kitaplarında dinleme ve okuma becerisi en az öne çıkanlardır. Ancak, İngilizce ders kitaplarında dinleme ve okuma becerileri üzerine Türkçe öğretimine kıyasla daha fazla yönerge bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creative drama, as an action-based method, refers to the starting point of the participants' animated animations within the framework of a group atmosphere. In teaching Turkish as a foreign language, rehearsing and learning the difficulties that students will encounter in real life using creative drama will be educational and useful in acquiring language skills, as well as being interesting. For this reason, an attempt was made to find an answer to the question of the usage status of creative drama, which is used with different techniques in education-teaching models, in foreign language teaching textbooks by using the descrip-tive scanning method. For this purpose, the Yeni Hitit Türkçe for Foreigners (YHYİT) and Yedi İklim Türkçe (YYE) sets were selected for teaching Turkish as a foreign langu-age, and the New Headway (NH) (5th Edition) and Cutting Edge (CE) (3rd Edition) sets were selected for teaching English. Based on the obtained data, it was concluded that the most frequently used type in English as a foreign language teaching textbooks was paired improvisation, and the most frequently used types in Turkish as a foreign language teac-hing textbooks were paired improvisation and dramatization. The least used technique in both language teaching books is pantomime. In all book sets except YHYİT, creative drama activities are generally seen at A1 and A2 levels. It can be said that creative drama techniques are used more at beginner levels in foreign language teaching textbooks. In English and Turkish as a foreign language teaching textbooks, the language skill most targeted to be developed with creative drama techniques is speaking. Reading comes se-cond in English teaching, and writing comes first in Turkish teaching. While writing and listening are the least targeted skills in English textbooks, listening and reading are the least prominent skills in Turkish textbooks. However, there are more instructions on lis-tening and reading skills in English textbooks compared to Turkish teaching.