Climate and weather impacts on construction projects; improving the short-term and long-term predictability of delays
İnşaat projelerinde iklim ve hava durumu etkileri; gecikmelerin kısa ve uzun vadeli öngörülebilirliğinin iyileştirilmesi
- Tez No: 929794
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ATİLLA DİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yönetimi ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnşaat sektöründe bir kısım faaliyetler, kısa vadeli kararlar almak için iklim verilerine ihtiyaç duyar. Ancak kaynaklarla ilgili karar verme süreçlerinin çoğu ile tüm proje yönetim planları, mevcut tahmin teknolojilerinin ötesinde hava ve iklim koşullarını öngörerek yürütülmelidir. Bu çalışmada, inşaat faaliyetlerinin yürütülmesini ve performansını etkileyen hava ve iklim değişkenlerinin ve bunların eşik değerlerinin kombinasyonları kullanılarak, Türkiye üzerinde yaklaşık 9 km grid çözünürlüğünde bir dizi tekil ve çoklu iklim değişikliğini göz önüne alan aktivite performans analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada önerilen geçmiş iklim verilerini ve gelecek iklim projeksiyonlarını inşaat faaliyetleri açısından analiz etme yaklaşımı, iklime uyumlu ve öngörülebilirliğin arttığı planlama teknikleri geliştirme amacına hizmet edecektir. Bu analizler, potansiyel gecikmelerin öngörülebilirliğini artıracak, hesaplanan düzenli ve periyodik tahminleri grid ölçeğinde dikkate alarak projenin geleceğe dönük bir temelde planlanmasını sağlayacak ve olası anlaşmazlıklar için bir uyuşmazlık çözüm aracı olarak hizmet verecektir. Bu amaçla, inşaat faaliyetlerini etkileyen iklim değişkenleri belirlenmiş, bunlara ait sınır değerler göz önüne alınarak seçilen faaliyetler için iklim etki faktörleri ve faaliyet performans endeksleri hesaplanmıştır. Metodolojiyi ve uygulamasını gösteren kapsamlı bir vaka çalışması da gerçekleştirilmiş olup söz konusu örnek projenin hesapları tüm Türkiye üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular örnek projenin süresinin gelecek dönemlerde iklimin etkisi nedeniyle uzamasının beklendiğini göstermektedir. Orijinal proje süresi 207 gün iken, iklim etkileri dikkate alındığında, referans dönem için optimum ortalama ve medyan değerler sırasıyla 255 ve 238 güne çıkmıştır. İklim değişikliğini dikkate alan gelecek dönem hesaplamaları ise, SSP5-8.5 senaryosuna göre yüzyılın sonuna kadar optimum proje süresinin ortalama ve medyanının 239 güne değiştiğini göstermektedir. Örnek projenin süresinde meydana gelen bu değişim esas olarak kış çalışabilirliğini artıran ve yaz çalışabilirliğini azaltan yükselen sıcaklıklardan kaynaklanmaktadır. Ancak, referans dönemdeki elde edilen bulgulara göre belirlenen optimum proje başlangıç tarihleri gelecekteki programlara aktarılırsa, ortalama ve medyan sırasıyla 258 güne ve 244 güne çıkmakta olup, bu da gelecek dönemlerde projelerin başlangıç tarihlerinin de tekrar ele alınarak en uygun tarihlerin seçilmesi gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Specific construction operations require weather forecast data to make short-term decisions regarding construction; however, most resource-related decision-making and all project management plans must be carried out to anticipate weather conditions beyond the capabilities of the currently available forecasting technologies. In this study, a series of single- and multi-risk analyses were performed with ~9 km grid resolution over Türkiye using combinations of weather and climate variables and their threshold values, which impact the execution and performance of construction activities. The proposed approach in this study for analyzing historical and future climate data from a construction standpoint will serve to develop climate-aligned scheduling techniques. These analyses will improve the predictability of potential delays, enable the project to be scheduled on a future-proof basis by considering the calculated regular and periodic predictions on the grid scale, and serve as a dispute resolution tool for related claims. Climate variables affecting construction activities, climate impact factors, and activity performance indices were calculated for this. A comprehensive case study showcasing the methodology and illustrating its application shows that the project duration is expected to be extended because of the impact of climate on both historical and future periods. While the original project duration was 207 days, when climate effects were considered, the optimum mean and median values increased to 255 and 238 days, respectively, for the historical period. The optimum duration mean and median change to 239 days by the end of the century, according to the SSP5-8.5 scenario, if the construction schedules consider climate change. The change in duration was mainly due to rising temperatures, which increased winter workability and reduced summer workability. However, if the historical practices are carried over to future schedules, the mean and median increase to 258 days and 244 days, respectively, which may cause unavoidable direct, indirect, or overhead costs.