Byung Chul Han perspektifinde günümüzde şiddetin topolojisi
The topology of violence today in the perspective of Byung Chul Han
- Tez No: 929796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma; Byung Chul Han perspektifinde, genel olarak günümüz dünyasına bir bakışı ifade etmektedir. Özel olarak da Chul Han perspektifinde şiddetin, günümüzdeki gelmiş olduğu son durumunu göstermektedir. Şiddetin makrofiziğinden ve mikrofiziğinden bahsedildi. Şiddet ile ilgili Han'ın entelektüel kaynaklarından, ele aldık. Şiddetin tarihin akışında nasıl biçim değiştirerek toplumda hep var olduğunu ve gelinen bu noktada şiddetin toplumda nasıl olduğunu ortaya koymaya çalıştık. Bu tezimizde kullandığımız düşünürlerin, şiddet ile kurduğu bağları çalışmamızda sosyolojik bakış açısıyla göstermeye gayret ettik. Şiddetin görünümlerini, tezimizde kullandığımız filozofların nasıl baktığı ile ilgili düşüncelerini verdikten sonra, eksik kalan yönleri varsa doldurmaya çalıştık. Genellikle bu filozoflarımız yaşadığı toplumdaki sorunları ele almışlar, dünyanın geri kalanları için özellikle de Türkiye için bir şeyler söylememelerini eleştirdik. Dünyayı yarım görmenin sonuçlarını, bilimsel bakışta hasarlı bir düşünceye ve hasarlı bilimsel verilere yol açmaktadır. Kullanılan yöntemler arşiv taraması, bilimsel verilerin analizleri, toplumda yaşanılan olaylardan oluşmaktadır. Varılan sonuçlar yukarda eleştirdiğimiz gibi filozoflarımızın dünyayı yarım görmeleri ile alakalı eksik verilerin oluşturduğu sonuçlardır. Han, genel olarak zamanımızı performans toplumu olarak tanımlamaktadır. Ve aynılığın şiddeti şeklinde tanımlamalarda bulunmaktadır. Bu tanımlamalar yerindedir. Olumlamanın şiddeti ise, bize göre şiddet sarmalına eklenmiş yeni baskın bir şiddet türüdür. Olumlamanın şiddeti, yeni olumsuz şiddetlerine yol açtığını tezimizde örneklendirmeye çalıştık. Çalışmamız günümüzde toplumsal şiddetin zirve yaptığı bir zamanda özellikle bu konu ele alınmıştır. Toplumsal şiddetin gün geçtikte arttığı dünyamızda insanların bunalımları ve depresif durumları göz önüne alınarak bu konu hakkında sosyolojik bir çalışma yapmayı, zorunlu hale getirmiştir. Aynı zamanda literatürde Han perspektifinde şiddetin yansıması ile alakalı çalışmaların azlığı, bu çalışmayı yapmayı amaç haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study; In the perspective of Byung Chul Han, it expresses a look at today's world in general. In particular, it shows the current state of violence in the perspective of Chul Han. The macrophysics and microphysics of violence were mentioned. We have discussed Han's intellectual sources on violence. We tried to reveal how violence has always existed in society by changing its form in the course of history and how violence is in society at this point. In this thesis, we tried to show the ties that the thinkers we used in our study established with violence from a sociological perspective. After giving the views of the philosophers we used in our thesis about how they view the manifestations of violence, we tried to fill in any missing aspects. Generally, these philosophers dealt with the problems in the society in which they lived, and we criticised the fact that they did not say anything for the rest of the world, especially for Türkiye. The results of seeing the world in half leads to a damaged thought and damaged scientific data in the scientific view. The methods used consist of archival research, analyses of scientific data, and events experienced in society. The conclusions reached are the results of incomplete data related to our philosophers' incomplete view of the world as we criticised above. Han generally defines our time as a performance society. And he defines it as the violence of sameness. These definitions are appropriate. The violence of affirmation, in our opinion, is a new dominant type of violence added to the spiral of violence. We have tried to exemplify in our thesis that the violence of affirmation leads to new negative violence. Our study is especially addressed to this issue at a time when social violence is at its peak today. Considering the depressions and depressive states of people in our world where social violence is increasing day by day, it has become compulsory to conduct a sociological study on this subject. At the same time, the scarcity of studies on the reflection of violence in the perspective of Han in the literature has made it a goal to conduct this study.