Bir herbisit olan 2,4 D (diklorofenoksi asetik asit) ile oksidatif stres oluşturulan ratlarda klorojenik asidin muhtemel koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the possible protective effect of chlorogenic acid in rats subjected to oxidative stress inducted by 2,4- D (Dichlorophenoxy acetic acid), a herbicide
  1. Tez No: 929818
  2. Yazar: GÜLİZAR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSAYİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan bu tez çalışmasındaki amaç; subkronik toksisiteye neden olan 2,4 D (Diklorofenoksi Asetik Asit) bazlı herbisit tarafından eritrosit, karaciğer, böbrek, beyin, kalp ve ovaryum dokularında oluşturulan oksidatif stres, histopatolojik ve immunohistokimyasal değişiklikler üzerine Klorojenik asidin (Kloro) iyileştirici etkisini belirlemektir. Uygulama için Pamukkale Üniversitesi Hayvan Deneyleri Etik Kurul'undan E-60758568-020-255262 sayılı onay alınarak başlandı. Çalışmada 300-350 g 10-12 haftalık toplam 28 Wistar erkek rat, her kafeste 7'şerli hayvan olacak şekilde rastgele örnekleme yöntemiyle 4 gruba ayrıldı. Grup I 'e (kontrol grubu) çalışma süresince normal rodent yemi ve çeşme suyu ad libitum verildi. Ayrıca serum fizyolojik oral olarak uygulandı. Uygulanan ajanlar ise Grup II'ye (KLORO) Klorojenik asit 10 mg/kg, Grup III'e (2,4-D) 2,4 D (Diklorofenoksi Asetik Asit) bazlı herbisit 50 mg/kg ve Grup IV'e (2,4-D+KLORO) 2,4 D (Diklorofenoksi Asetik Asit) bazlı herbisit 50 mg/kg ve Klorojenik asit 10 mg/kg birlikte 28 gün boyunca günde birkez olacak şekilde oral gavaj ile verildi. 2,4 D (Diklorofenoksi Asetik Asit); kan, karaciğer, böbrek, beyin, kalp ve ovaryum dokularında MDA düzeylerini önemli oranda arttırırken, bu dokulardaki GSH düzeylerini ile dokulardaki ve eritrositlerdeki SOD ve CAT aktivitelerini azalttığı belirlendi. Buna zıt şekilde KLORO verilen grupta bu parametrelerin düzeldiği görüldü. Ayrıca KLORO'nun rat dokularında 2,4 D (Diklorofenoksi Asetik Asit) tarafından oluşturulan histopatolojik değişiklikleri düzelttiği görüldü. Sonuç olarak Klorojenik asit, 2,4 D ile oluşturulan lipid peroksidasyonu engelleyerek ve antioksidan savunma sistemini aktive ederek okidatif stresi önlediği ve 2,4-D'nin sıçanların kan, karaciğer, böbrek, beyin, kalp ve ovaryum dokularında yaptığı hasarı iyileştirdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the curative effect of Chlorogenic acid (Chloro) on oxidative stress, histopathological and immunohistochemistry changes induced in blood, liver, heart, kidney, brain and ovary tissues by 2,4 D (Dichlorophenoxy Acetic Acid) based herbicide causing subchronic toxicity. Approval was obtained from Pamukkale University Animal Experiments Ethics Committee for the application with the number E-60758568-020-255262. In the study, a total of 28 Wistar male rats (300-350 g, 10-12 weeks old) were divided into 4 groups by random sampling method with 7 animals in each cage. Group I (control group) was given normal rodent feed and tap water ad libitum during the study and saline was administered orally. Chlorogenic acid 10 mg/kg was given to Group II (KLORO), 2,4 D (Dichlorophenoxy Acetic Acid) based herbicide 50 mg/kg was given to Group III (2,4-D) and 2,4 D (Dichlorophenoxy Acetic Acid) based herbicide 50 mg/kg and chlorogenic acid 10 mg/kg were given to Group IV (2,4-D+KLORO) by oral gavage once a day for 28 days. 2,4 D (Dichlorophenoxy Acetic Acid) significantly increased MDA levels in blood, liver, heart, kidney, brain and ovarian tissues, while it decreased GSH levels in these tissues and SOD and CAT activities in tissues and erythrocytes. In contrast, these parameters were found to improve in the KLORO-treated group. In addition, KLORO corrected the histopathological changes induced by 2,4 D (Dichlorophenoxy Acetic Acid) in rat tissues. In conclusion, KLORO prevented oxidative stress by inhibiting lipid peroxidation induced by 2,4 D and activating the antioxidant defence system and improved the damage caused by 2,4 D in blood, liver, heart, kidney, brain and ovarian tissues of rats.