Sağlık ve meşruiyet: AK parti dönemi sağlık politikaları üzerine söylem analizi
Health and legitimacy: A discourse analysis on AK party era health policies
  1. Tez No: 929817
  2. Yazar: ERHAN USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sağlık, toplumun en önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir. Bir devletin içerisindeki toplumun sağlık hizmetine erişimi ve sağlık hizmetine bakışı devletin sağlık alanındaki meşruiyetinin bir göstergesidir. Meşruiyet genellikle haklılık ve yasaya uygunluk olarak tanımlanmaktadır. Devlet içerisinde güç, otorite, meşruiyet arasında bağlılık bulunmaktadır. Devletin meşruiyet sağlaması için kullandığı çeşitli unsurlar vardır. Bunlardan bir tanesi de sağlık alanıdır. Bu tez devletin meşruiyet kazanımında sağlık alanının rolüne odaklanmaktadır. Bu Bağlamda AK Parti dönemi sağlık politikaları ve söylemleri analize tabi tutulmak suretiyle sağlığın meşruiyet edinimindeki rolü ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla toplum, devlet, meşruiyet ve sağlık kavramları ve birbiriyle olan ilişkileri teorik çerçevede ele alınmıştır. Yine Türkiye'nin tarihsel süreçte sağlık alanındaki yatırımlarına değinilmek suretiyle sağlık politikalarına yaklaşım değerlendirilmiştir. Son olarak ise AK Parti hükümeti ve Erdoğan'ın sağlık söylemleri meşruiyet edinimi çerçevesinde analize tabi tutulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler, nitel veriler için hazırlanmış olan MAXQDA 2024 programı kullanılarak, kod frekansları, kelime bulutu, çift vaka modeli gibi grafiksel çıktılarla görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health is one of the most important needs of society. The access of the society within a state to health care and its view on health care is an indicator of the legitimacy of the state in the field of health. Legitimacy is generally defined as rightness and compliance with the law. There is a dependency between power, authority and legitimacy within the state. There are various elements that the state uses to provide legitimacy. One of these is the field of health. This thesis focuses on the role of the health field in gaining legitimacy of the state. In this context, the role of health in gaining legitimacy has been tried to be revealed by analyzing the health policies and discourses of the AK Party period. For this purpose, the concepts of society, state, legitimacy and health and their relations with each other are discussed in a theoretical framework. Again, the approach to health policies was evaluated by touching on Turkey's historical investments in the field of health. Finally, the health discourses of the AK Party government and Erdoğan were analyzed within the framework of gaining legitimacy. The data obtained in the research were visualized with graphical outputs such as code frequencies, word cloud, double case model, using the MAXQDA 2024 program prepared for qualitative data.