Okul müdürlerinin dijital liderlik yeterlilikleri ve eğitim ortamına yansıması
Digital leadership competencies of school principals and their reflection on the educational environment
- Tez No: 929822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma okul müdürlerinin dijital liderlik yeterliliklerinin eğitim ortamına yansımasını okul müdürleri ve öğretmen görüşleriyle ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik yaklaşıma göre desenlenmiştir. Çalışmanın katılımcıları, İstanbul ilinde çeşitli kademelerde görev yapan dört okul müdürü ve 12 öğretmen olmak üzere toplam 16 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcı grup, maksimum çeşitlilik örneklemesi, kartopu örnekleme ve ölçüt örnekleme bir arada kullanılarak çoklu örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir.Veri toplamak amacıyla okul müdürleri ve öğretmenlere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada okul müdürleri ve öğretmenlerin liderlik olgusunu etkileyebilen, yön veren, yol gösteren ve vizyoner olarak ifade ettikleri ortaya çıkmıştır. Okul müdürlerinde olması gereken liderlik özelliklerini katılımcılar iletişime açık olan, hoşgörülü, empati kurabilen ve yönetim becerisine sahip olan yöneticiler olarak belirtmişlerdir. Okul müdürleri ve öğretmenler dijital liderlik kavramını ise dijital dönüşüme uyum sağlamak, dijital platformları kullanmak, teknolojiyi yönetimde etkin kullanmak şeklinde ifade etmişlerdir. Katılımcıların tamamı bilgi ve iletişim teknolojilerini, sosyal medya, okul web sayfaları ve web tabanlı evrak yönetim sistemini yönetim işlerinde kullandıklarını belirtmişlerdir. Çalışmaya göre okul müdürleri dijital liderlik yeterliliklerinde olumlu görüşe sahiptirler. Öğretmenler okul müdürlerini dijital liderlik yeterlilikleri hakkında olumlu değerlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the reflection of school principals' digital leadership competencies on the educational environment through the opinions of school principals and teachers. The study was designed according to the phenomenological approach, which is a of qualitative research method. The participants of the study consisted of a total of 16 participants, including four school principals and 12 teachers working at various levels in Istanbul. The participant group was determined according to the multiple sampling method using a combination of maximum variation sampling, snowball sampling and criterion sampling. A semi- structured interview form was prepared for school principals and teachers in order to collect data. The data obtained from the interviews were analyzed using the content analysis method. In the study, it was revealed that school principals and teachers expressed the concept of leadership as influencing, directing, guiding and visionary. The participants stated the leadership characteristics that school principals should have as being open to communication, tolerant, empathetic and having management skills. School principals and teachers expressed the concept of digital leadership as adapting to digital transformation, using digital platforms and using technology effectively in management. All participants stated that they use information and communication technologies, social media, school websites and web-based document management systems in their administrative work. According to the study, school principals have a positive view on digital leadership competencies. Teachers evaluate school principals positively on their digital leadership competencies.