Osmanlı döneminde Konya şehrinin savunma yapıları
Defense structures of Konya city in the Ottoman period
- Tez No: 929824
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Osmanlı Döneminde Konya Şehrinin Savunma Yapıları olarak belirlenen tez konusunda, şehri korumak için inşa edilmiş kaleler incelenerek, askerî yapılanmanın tarihî süreci ortaya konmuştur. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Ana kaynağı arşiv kayıtlarıdır. Tezin birinci bölümü Konya'nın tarihçesini ve Alaeddin Tepesi merkezli savunma yapısının Selçuklulardan önce ve sonrasına ilişkin bilgi verilmiştir.“Kaleler Şehri Konya'nın Savunma Yapılarından İç Kale”başlıklı birinci bölümde“Türklerden Önceki Konya Tepesi'ndeki Eski Konya Şehrini Koruyan Surlar”ve“Konya Surunun İç Kale'ye Evrilmesi”alt başlık altında iskân yerini çevreleyen iki sur incelenmiştir. İkinci bölümün konusu,“Konya Şehrinin Kilidi: Gevale Kalesi”olarak belirlenmiş ve kalenin tarihî seyri incelenmiştir.“Konya'nın Zırhı: Ahmedek Kalesi”başlıklı üçüncü bölümde ise“Adı”,“İnşa Tarihi ve Mimari Yapısı”,“Kullanım Alanları”,“Ahmedek Kalesi'nin Onarımları ve Ortadan Kaldırılması”ve“Ahmedek Kalesi'nin Görevlileri”olarak beş başlık altında kalenin tarihsel gelişimi incelenmiştir.“Konya'nın Hücre Çeperi: Dış Sur”adlı dördüncü bölüm“Adı”,“Konya Dış Suru'nun İnşa Süreci”,“Konya Dış Suru'nun Fiziksel Özellikleri”,“Konya Dış Suru'nun Kapıları”ve“Konya Dış Suru'nun Onarımı ve Ortadan Kaldırılması”olarak belirlenmiş alt başlıklarda savunma yapısının genel durumu ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise Konya Şehri'nin tarihî süreç içinde ortaya çıkışı ile geçirdiği evreler ve ortadan kalkması göz önüne alınarak çalışma sona erdirilmiştir. Bunun devamında kaynakça verildikten sonra Ekler de tarihî fotoğraflar ve belgeler konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis subject determined as Defense Structures of Konya City in the Ottoman Period, the castles built to protect the city were examined and the historical process of military structuring was revealed. This thesis consists of four chapters. Its main source is archive records. The first part of the thesis gives information about the history of Konya and the defence structure centred on Alaeddin Hill before and after the Seljuks. In the first chapter titled“The Inner Castle, one of the defence structures of Konya, the City of Castles”, the first two walls surrounding the settlement were examined under the subtitles“The Walls Protecting the Old City of Konya on Konya Hill Before the Turks”and“The Evolution of the Konya Wall into the Inner Castle”. The subject of the second chapter is“The Lock of Konya City: Gevale Castle”and the historical course of the castle is analysed.“Konya's Armour: Ahmedek Castle”, the historical development of the castle is examined under five headings as“Name”,“Construction History and Architectural Structure”,“Areas of Use”,“Repairs and Removal of Ahmedek Castle”and“Officials of Ahmedek Castle”. The fourth chapter titled“Konya's Cell Wall: Outer Wall”, the general situation of the defence structure is discussed under the subheadings“Name”,“Construction Process of Konya Outer Wall”,“Physical Properties of Konya Outer Wall”,“Gates of Konya Outer Wall”and“Repair and Removal of Konya Outer Wall”. In the conclusion section, the study is concluded by considering the emergence of Konya City in the historical process and the phases it went through and its disappearance. After the bibliography is given, historical photographs and documents are included in the appendices.