Akut otitis eksternalı köpeklerde soğuk atmosferik plazma uygulamasının terapötik etkinliği
Therapeutic efficacy of cold atmospheric plasma in dogs with acute otitis externa
  1. Tez No: 929849
  2. Yazar: ALANUR BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dermatoloji, Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Dermatology, Veterinary Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada, SAP uygulamasının köpeklerde akut otitis eksterna tedavisindeki terapötik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında klinik ve laboratuvar bulgular temelinde bilateral akut otitis eksterna tanısı konulan 22 köpek, her iki kulak için farklı iki uygulama protokolleriyle iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki köpeklerin bir kulağına 0. ve 5. günlerde temizlik yapılarak toplamda iki kez SAP uygulanırken (SAP1), diğer kulağına aynı günlerde temizlik yapılarak günde iki kez 10 gün boyunca antibiyotik/antifungal/kortikosteroid kombinasyonu içeren standart tedavi uygulandı (STD1). İkinci gruptaki köpeklerin bir kulağına 0., 3., 6. ve 9. günlerde temizlik yapılarak dört kez SAP uygulanırken (SAP2), diğer kulaklarına aynı günlerde temizlik yapılarak günde iki kez 10 gün boyunca antibiyotik/antifungal/kortikosteroid kombinasyonu içeren standart tedavi uygulandı (STD2). Tüm gruplarda 0., 5., 10. ve 15.günlerde Otitis İndeks Skoru (OTIS-3) ve sitolojik skor belirlenirken 5., 10. ve 15. günlerde ise araştırmacı ve hasta sahibinin tedavi etkinliğini değerlendirmesi kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the therapeutic efficacy, tolerability, and safety of CAP in treating acute otitis externa in dogs. Material and Methods: Twenty-two dogs with bilateral acute otitis externa were divided into two groups of 11, with two different treatment protocols for each ear. In the first group, one ear was treated twice daily with a topical antibiotic/antifungal/corticosteroid for 10 days (STD1), while the opposite ear was applied CAP on Day (D) 0 and D5 (SAP1). In the second group, one ear received the same drug protocol (STD2), while the opposite ear was applied CAP on D0, D3, D6, and D9. OTIS-3 and cytology scores were assessed on D0, D5, D10, and D15, with efficacy evaluations from investigators and owners were recorded on D5, D10, and D15.