Akut dönem inme rehabilitasyonunda el rehabilitasyon robotunun fonksiyonellik ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of upper limb rehabilitation robot on functionality and activities of daily living in acute stroke rehabilitation
- Tez No: 929850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK MENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı akut dönem inme rehabilitasyonunda el robotu kullanımının fonksiyonellik, ince motor beceri ve günlük yaşam aktivitelerinde etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmaya inme tanısı almış yaşları 40-60 arasında olan 30 birey çalışmaya dahil edildi. Bireyler randomize olarak nörogelişimsel tedavi (n=15) ve el robotu grubu (n=15) olarak 2'ye ayrıldı. Birinci gruba nörogelişimsel tedavi programı, ikinci gruba ise nörogelişimsel tedaviye ilave olarak el robotu eğitimi verildi. Nörogelişimsel tedavi haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta boyunca kuvvetlendirme, germe, ince motor aktiviteleri içeren bir programa dahil edildi. El robotu grubuna ise nörogelişimsel tedavi eğitimine ilave olarak haftada 3 gün olacak şekilde 8 hafta boyunca nörogelişimsel tedavi sonrasında el robotu programı uygulandı. Değerlendirme yöntemleri olarak el fonksiyonlarının değerlendirilmesinde; ABILHAND inme anketi, Günlük Yaşam Aktiviteleri değerlendirilmesinde; Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (BI), Fonksiyonelliğin değerlendirilmesinde; Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), İnce Motor Aktivitelerin değerlendirilmesinde; Dokuz Delikli Tahta Testi (DDPT), Spastisite düzeyinin değerlendirilmesinde; Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanıldı. Gruplar arasında cinsiyet, yaş ve hastalık süreleri homojen dağılım gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effectiveness of using a hand robot in acute stroke rehabilitation on functionality, fine motor skills, and activities of daily living (ADLs). A total of 30 individuals aged 40-60 years with a diagnosis of hemiplegia were included in the study on a voluntary basis, regardless of gender. Participants were randomly assigned to two groups: one group neurodevelopmental therapy combined with hand robot training (n=15), while the other group underwent only neurodevelopmental therapy (n=15). The neurodevelopmental therapy program was applied three days per week for 8 weeks and included strengthening, stretching, and fine motor activities. In the hand robot group, a robotic rehabilitation program was added to the neurodevelopmental therapy sessions, administered three days per week for 8 weeks following the neurodevelopmental therapy. The study used various evaluation tools to assess outcomes. Hand functions were assessed with the ABILHAND Stroke Questionnaire, activities of daily living were measured using the Barthel Index (BI), functionality was evaluated with the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) Questionnaire, fine motor activities were assessed using the Nine-Hole Peg Test (NHPT), and spasticity levels were determined with the Modified Ashworth Scale (MAS). The groups showed homogeneous distribution in terms of gender, age, and duration of illness.