Sakız Fasulyesi (Cyamopsis tetragonolobaL.) Silajında Bakteriyal İnokulant İlavesinin Fermantasyon Kalitesi, Aerobik Stabilite ve Yem Değeri Üzerine Etkileri
Effects of adding bacterial inoculant onfermentation quality, aerobic stability and feedvalue of guar bean (cyamopsis tetragonolobaL.) silage
  1. Tez No: 929861
  2. Yazar: İLAYDA ZÜMRÜT TOSUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, sakız fasulyesi (Cyamopsis tetragonoloba L.) silajlarına inokulant ilavesinin fermantasyon kalitesi, aerobik stabilite, in vitro metabolik enerji içerikleri ve nispi yem değeri üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaçla, sakız fasulyesi çiçeklenme başlangıcında hasat edilmiş ve iki farklı ticari inokulant (İA-Lactobacillus plantarum ve Pediococcus acidilactici ve İB- Lactobacillus plantarum, Lactococcus lactis, Enterococcus faecium ve ksilanaz) ilave edilerek silolanmıştır. Silajlarda 60 günlük fermantasyondan sonra çeşitli fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Fiziksel değerlendirmeler, tüm silaj gruplarının DLG sistemine göre birinci sınıf ve Flieg puanlamasına göre ikinci sınıf olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
he aim of this study was to determine the effects of adding bacterial inoculants to gum bean (Cyamopsis tetragonoloba L.) silages on fermentation quality, aerobic stability, in vitro metabolizable energy content, and relative feed value. For this purpose, the gum bean was harvested at the beginning of the flowering period and ensiled with two different commercial inoculants (İA- Lactobacillus plantarum and Pediococcus acidilactici, and İB-Lactobacillus plantarum, Lactococcus lactis, Enterococcus faecium and xylanase). After 60 days of fermentation, various physical and chemical analyses were carried out on the silages. Physical evaluations showed that all silage groups were first class according to the DLG system and second class according to the Flieg scoring.