Bazı yabani baklagil türlerinde ascochyta yanıklığı hastalık etmeni ascochyta spp'nin ipbs ve srap analizleri
Ipbs and srap analyses of ascochyta spp., the causal agent of ascochyta blight disease in some wild legume species
  1. Tez No: 929860
  2. Yazar: MELEK GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bitki genetik kaynakları, ekolojik dengenin korunması ve tüm canlıların ihtiyaçlarının karşılanması için gereklidir. Tarımsal verimliliği arttırmak için genetik kaynaklara ihtiyaç vardır. Baklagil bitkilerinin yaprak, gövde ve meyvelerindeki nekrotik lezyonlara Ascochyta yanıklığı neden olur. Ascochyta yanıklığı, özellikle nohut gibi baklagillerin büyük ölçekli ekiminin yapıldığı bölgelerde önemli mali kayıplara neden olabilir. Hastalığı kontrol etmek için yapılan tarımsal müdahaleler ve fungisit uygulamaları üretim maliyetlerini artırabilir ve çevresel sürdürülebilirlik üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Bu çalışma, 9 şehirden 47 kültür ve yabani baklagilden izole edilen Ascochyta spp. genotiplerinin eşey tipi (MAT analizi ile) ve genetik farklılıklarının (iPBS ve SRAP yöntemleri ile) belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. iPBS ve SRAP verilerine dayalı sonuçlar ile popülasyonlar arasındaki genetik uzaklık ve filogenetik ilişki saptanmış, temel bileşenler analiziyle de sonuçlar desteklenmiştir. Çalışmada, en uzak akraba olan Ascochyta pisi ve Ascochyta lethalis türlerinin gelecekteki baklagil ıslahında kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir. Farklı tür ve lokasyonlardan izole edilen Ascochyta fabae, Ascochyta rabiei ve Ascochyta lentis patojenlerinin benzer bant profiline sahip olduğu belirlenmiştir. Yabani bitkilerden elde edilen patojenlerin eşey tipi genelikle MAT1-2 çıkarken, kültür bitkilerinden izole edilen patojenlerin MAT1-1 eşey tipine sahip olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda iPBS ve SRAP markırların Ascochyta spp genetik ayrımlarında etkili bir yöntem olduğu da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Plant genetic resources are essential for maintaining ecological balance and meeting the needs of all living organisms, including humans. Genetic resources are also necessary to enhance agricultural productivity. Ascochyta blight causes necrotic lesions on the leaves, stems, and fruits of leguminous plants. Ascochyta blight can lead to significant economic losses, especially in regions where large-scale cultivation of legumes, such as chickpeas, is practiced. Agricultural interventions and fungicide applications to control the disease can increase production costs and negatively impact environmental sustainability. This study aimed to determine the mating types (via MAT analysis) and genetic diversity (via iPBS and SRAP methods) of Ascochyta spp. Genotypes were isolated from 47 cultivated and wild legumes across nine cities. Based on iPBS and SRAP data, the genetic distance and phylogenetic relationships between populations were identified, and the results were supported by principal component analysis. The study found that the most distantly related species, Ascochyta pisi and Ascochyta lethalis, could be breeding material in future legume improvement programs. It was also determined that Ascochyta fabae, Ascochyta rabiei, and Ascochyta lentis pathogens isolated from different species and locations shared similar band profiles. The mating type of pathogens isolated from wild plants was generally MAT1-2, while those from cultivated plants predominantly exhibited MAT1-1. Furthermore, iPBS and SRAP markers were shown to be effective methods for identifying genetic differentiation in Ascochyta spp.