Investigating key success factors and performance in retailconstruction
Perakende inşaat projelerinde kritik başarı faktörlerinin ve performansın incelenmesi
- Tez No: 929866
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Perakende sektörü, dinamik ve rekabetçi yapısıyla müşteri deneyimlerini şekillendirme, ekonomik büyümeyi destekleme ve marka değerini artırma konularında önemli bir rol oynamaktadır. Perakende firmaları, rekabet avantajı elde etmek ve değişen müşteri beklentilerini karşılamak amacıyla perakende alanlarını sürekli olarak geliştirmeye ve optimize etmeye yatırım yapmaktadır. Bu çaba, perakende sektörünü inşaat sektörüyle kesişen bir noktaya taşımakta ve stratejik proje yönetiminin önemini ortaya çıkaran çeşitli faktörlerle karşı karşıya bırakmaktadır. Ancak, perakende inşaat projelerinin kritik başarı faktörleri üzerine yapılan araştırmalar sınırlı düzeyde kalmıştır. Bu çalışma, proje başarısını etkileyen kritik başarı faktörlerini sistematik bir şekilde analiz ederek harekete geçirici unsurlar, kolaylaştırıcılar, girdiler, engeller, faydalar ve etkiler bağlamında belirlemeyi ve değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma, kapsamlı bir analiz sunabilmek adına karma bir yöntem yaklaşımı benimsemiştir. Bu bağlamda, literatür taraması, sektör profesyonelleriyle pilot görüşmeler, anket çalışmaları ve global bir perakende zincirinin inşaat projesi üzerinden vaka analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, zaman hassasiyeti, teknik uzmanlık, proje ekibinin yetkinliği ve yapısı, etkili iletişim, paydaş önceliklerinin uyumu ve süreçlerin akıcı hale getirilmesi gibi kritik faktörlerin önemini ortaya koymuştur. Ayrıca, başarılı perakende inşaat projelerinin temel çıktıları olarak, zamanında proje teslimiyle iyileştirilen finansal performansa ve güçlendirilmiş marka imajına odaklanmanın önemi vurgulanmıştır. Bu çalışma, perakende ve inşaat sektörlerinin dinamik prensiplerini bir araya getirerek, proje verimliliğini artırmak, paydaş iş birliğini güçlendirmek ve iş hedefleriyle uyumu sağlamak için uygulanabilir stratejiler sunarak akademi ile sektör arasında bir köprü işlevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
The retail sector, with its dynamic and competitive nature, plays a crucial role in shaping customer experiences, driving economic growth, and strengthening brand equity. Retail firms continuously invest in developing and optimizing their retail spaces to gain a competitive advantage, and meet evolving customer expectations. This effort brings the retail sector into intersection with the construction industry, where unique success factors emerge, highlighting the critical importance of strategic project management. Despite their significance, the critical success factors (CSFs) for retail construction projects have remained underexplored. This study addresses this gap by identifying and analyzing the CSFs that influence project success through the systematic evaluation of drivers, enablers, inputs, barriers, benefits, and impacts. The study adopts a mixed-methods approach to provide a comprehensive analysis. Accordingly, a literature review, pilot interviews with industry professionals, survey studies, and a case study of a retail construction project for a global retail chain were conducted. The findings revealed critical factors such as time sensitivity, technical expertise, the competence and structure of the project team, effective communication, alignment of stakeholder priorities, and streamlined processes. Additionally, the research highlighted the importance of focusing on improved financial performance with timely project delivery and enhanced brand image as key outcomes of successful retail construction projects. This study contributes as a bridge between academia and industry by offering a foundational framework of critical success factors for retail construction, integrating the dynamic principles of the retail and construction sectors to provide actionable strategies for enhancing project efficiency, stakeholder collaboration, and alignment with business objectives.