Fikri mülkiyet kapsamında manevi, mali ve bağlantılı haklara tecavüz suçu (FSEK Md.71/1-1)
Crime of violation of spiritual, financial and related rights within the scope of intellectual property (FSEK Art. 71/1-1)
  1. Tez No: 929881
  2. Yazar: GÖKMEN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Toplumların kültür ve sanat alanındaki gelişimi ile beraber fikir ve sanat alanında birçok eser üretilmeye başlanmıştır. Zamanla bu fikir ve sanat eserleri bireysel mülkiyete konu olmuş ve bu eserleri meydana getiren kişilere mülkiyete bağlı olarak birtakım haklar tanınmıştır. Eser sahiplerine tanınan bu haklar, hem özel hukukun hem de ceza hukukunun konusunu teşkil etmiştir. Öğretide özel hukuk yönü ile ilgili oldukça kapsamlı çalışmalar yapılmış iken ceza hukuku yönü ile ilgili görece daha az çalışma yapılmıştır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte fikir ve sanat eserlerine yönelik gerçekleşen suçların yapısı ve işlenme şekillerinin değişmesi ile birlikte bu eserlerin cezai bakımdan korunması ile ilgili çalışmaların yapılması daha da önem kazanmıştır. Bu amaçla çalışmamızda son kanun değişiklikleri ve Yargıtay kararları da dikkate alınarak FSEK md.71/1-1'de düzenlenen eser sahibinin manevi, mali ve bağlantılı haklarına tecavüz suçu incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde fikir ve sanat eserleri hukukunun genel çerçevesi açıklanmış olup sonrasında fikir ve sanat eserlerinin korunmasının tarihsel gelişimine, uluslararası alandaki ve Türk hukukundaki düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde inceleme konumuz suç bakımından önemli olan temel kavramlar ana hatlarıyla anlatıldıktan sonra eser sahibinin hakları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise tezimizin esasını oluşturan eser sahibinin manevi, mali ve bağlantılı haklarına tecavüz suçu bakımından korunan hukuki değere yer verilmiş sonrasında uygulamadan örnekler ve kararlar ile suçun maddi, manevi, hukuka aykırılık unsurları ve kusurluluk durumu incelenmiş en son aşamada ise suçun özel görünüş şekilleri ve muhakeme kurallarına detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Ayrıca çalışmamız kapsamında inceleme konumuz suç ile bağlantılı olarak yapılan kanun değişiklikleri ve güncel kanun düzenlemesinin ortaya çıkardığı problemler de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of culture and arts in societies, many works in the fields of ideas and art have begun to be produced. Over time, these ideas and artistic works have become subjects of individual ownership, granting various rights to their creators based on this ownership. The rights granted to authors constitute a subject of both private law and criminal law. While comprehensive studies have been conducted regarding the private law aspect, there has been relatively less research on the criminal law dimension. However, with the advancement of technology, the nature and methods of crimes against intellectual and artistic works have changed, making it increasingly important to study their criminal protection. In this study, we examine the crime of infringement of the moral, economic, and related rights of authors as regulated in Article 71/1-1 of the Intellectual and Artistic Works Law (FSEK), taking into account recent legislative changes and Supreme Court decisions. The first section outlines the general framework of intellectual and artistic works law, followed by a discussion on the historical development of the protection of these works and relevant regulations in international law and Turkish law. In the second section, we present key concepts significant to our topic in terms of crime, and focus on the rights of authors. The third section constitutes the core of our thesis, discussing the legal value protected concerning the crime of infringement of authors' moral, economic, and related rights. We analyze examples and decisions from practice regarding the material, moral, unlawfulness, and culpability elements of the crime, and provide detailed information on the specific forms of the crime and procedural rules. Additionally, we examine legislative changes related to our topic and the problems arising from current legal regulations.