Gazzâlî'ye göre gayb ve gaybî varlıklar
The unseen and unseen beings according to Al-Ghazzâlî
- Tez No: 929880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HANEFİ SULUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmamızın amacı; insan merakını her daim celbeden ancak, beş duyu organıyla algılanamayan ve Kur'an-ı Kerîm'in de önemli konuları arasında yer alan, gayb ve gaybın çeşitli mevzularını teşkil etmektedir. Gaybî konu ve varlıklar hakkında sahih bilgi elde etmek ve bu konuda yapılan çalışmalara katkı sunarak yeni çalışmalara öncülük etmektir. Bu amaçla biz Gazzâlî'nin çeşitli eserlerini inceleyerek; onun gayb, gaybî varlık ve konular ile ilgili yaptığı yorumları analiz etmeye çalıştık.“Gazzâlî'ye Göre Gayb ve Gaybî Varlıklar”adlı çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konumuzun önem, kapsam, amaç ve problemlerine değinerek araştırmamızda kullandığımız yöntem ile ilgili bilgi verdik. Birinci bölümde ise gayb meselesine ilişkin birtakım konuları kelam ilmine göre değerlendirmeye çalıştık. İkinci bölümde de ahiret hayatı ile ahiret hayatının bazı aşamalarını ve gaybî varlıklardan; melek, cin ve şeytan konularını Gazzâlî'ye göre analiz ettik. Gazzâlî, araştırma konumuz olan gaybî meseleler hakkındaki açıklamalarında her ne kadar keşf ve ilhamı öne çıkarsa da onun bu yaklaşımını dini bir tecrübe olarak okumak daha doğru olacaktır. O, bu meselelerde genelde Kur'an ve Sünnet merkezli bir tutum benimsemiştir. Bunun yanı sıra o bu meseleye özgün yaklaşarak bu alanın tecrübe boyutunu ortaya koymayı ihmal etmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the various subjects of the unseen and the unseen, which have always aroused human curiosity but cannot be perceived by the five senses and are among the important subjects of the Qur'an. The aim of this study is to obtain authentic information about the unseen subjects and entities and to pioneer new studies by contributing to the studies on this subject. For this purpose, we have tried to analyze al-Ghazâlî's comments on the unseen, unseen beings and issues by examining his various works. Our study titled“The Unseen and Unseen Beings According to al-Ghazâlî”consists of an introduction and two chapters. In the introduction, we mentioned the importance, scope, purpose and problems of our subject and gave information about the method we used in our research. In the first part, we tried to evaluate some issues related to the issue of the unseen according to the science of kalam. In the second part, we analyzed the afterlife and some stages of the afterlife and the issues of angel, jinn and devil among the unseen beings according to al-Ghazâlî. Although al-Ghazâlî emphasizes discovery and inspiration in his explanations about the unseen issues, which are the subject of our research, it would be more accurate to read his approach as a religious experience. He generally adopted a Qur'an and Sunnah-centered approach to these issues. In addition, he did not neglect to reveal the experiential dimension of this field by approaching this issue uniquely.