Genç yetişkinlerde bağlanma stilleri ve narsistik eğilimin çift uyumuna etkisi
The effect of attachment styles and narcissistic tendencies on dyadic adjustment in young adults
- Tez No: 929887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Romantik ilişki yaşayan kişilerin sahip oldukları bağlanma stilleri, ilişkilerine yansıtılabilecek bir kişilik eğilimi olan narsizm ve çift uyumu gibi kavramlar son yıllarda üzerinde çalışmalar yürütülen konulardandır. Bu araştırmada, romantik ilişki yaşayan genç yetişkinlerde bağlanma stilleri ve narsistik eğilimin çift uyumuna etkisi incelemiştir. ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda araştırma değişkenlerine ait veriler cinsiyet, romantik ilişki türü ve romantik ilişki süresi göre karşılaştırıldı. Araştırmanın örneklemini 18-35 yaş arası 119 kadın, 84 erkek olmak üzere toplam 203 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Veri Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri- II, Narsistik Kişilik Envanteri ve Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre kaygılı ve kaçınmacı bağlanma ile çift uyumu arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunurken(p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The attachment styles of people in romantic relationships, concepts such as narcissism, which is a personality tendency that can be reflected in their relationships, and couple adjustment are topics that have been studied in recent years. This study examined the effects of attachment styles and narcissistic tendency on couple adjustment in young adults in romantic relationships. It was conducted to examine the relationship. At the same time, the data of the research variables were compared according to gender, romantic relationship type and romantic relationship duration. The sample of the study consisted of a total of 203 people, 119 women and 84 men between the ages of 18-35. The Sociodemographic Data Form, Inventory of Experiences in Close Relationships-II, Narcissistic Personality Inventory and Revised Couple Adjustment Scale were used as data collection tools. According to the data obtained from the study, while a statistically significant relationship was found between anxious and avoidant attachment and couple adjustment (p0.05).