Sağlıklı bireylerde iki alt ekstremite farklılıklarının engellilik oranına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of two lower extremity differences on disability rates in healthy individuals
- Tez No: 929895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmada; normal popülasyonda alt ekstremite uzunluk farkı, uyluk ve baldır çevre farkı, pasif eklem hareket açıklığı ölçümlerine göre Engel Oranları Alan Kılavuzu'na göre tespit edilen engel oranlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilecek verilerle alt ekstremite için engellilik oranı oluşturan arıza limitlerinin gözden geçirilmesi gerektiği hususunun tartışılması ve yapılan muayenelerin standardize edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 7 Eylül 2023 ile 7 Temmuz 2024 tarihleri arasında, sağlıklı alt ekstremitelere sahip bireyler seçilerek, 20-29, 30-39, 40-49 ve 50-59 şeklinde 4 yaş grubuna ayrıldı. Her yaş grubundan 25 kadın ve 25 erkek olmak üzere toplam 200 birey kesitsel olarak değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, boy, kilo, egzersiz alışkanlıkları, dominant ekstremite ve vücut kitle indeksi gibi demografik detaylar, olgu rapor formuna kaydedildi. Alt ekstremite eklem hareket açıklığı, bacak uzunluğu, uyluk ve baldır çevresi ölçümleri esas alınarak hesaplanan engellilik oranları olgu rapor formuna kaydedildi. Veri analizi için IBM SPSS 21 ve MedCalc İstatistiksel Yazılımı kullanıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Aim: This study evaluates the disability rates determined according to the Disability Rates Assessment Guide based on differences in lower extremity length, thigh and calf circumference, and passive joint range of motion measurements in the normal population. The aim is to discuss the necessity of reviewing the defect thresholds that constitute disability rates for the lower extremity and to standardize the examinations performed using the data obtained. Materials and Methods: In this study, between September 7, 2023 and July 7, 2024, individuals with healthy lower extremities were selected and divided into 4 age groups: 20-29, 30-39, 40-49 and 50-59. A total of 200 individuals, 25 women and 25 men from each age group, were evaluated cross-sectionally. Demographic details such as age, gender, height, weight, exercise habits, dominant extremity and body mass index were recorded in the case report form. Disability rates calculated based on lower extremity joint range of motion, leg length, thigh and calf circumference measurements were also recorded in the case report form. IBM SPSS 21 and MedCalc Statistical Software were used for data analysis. P value