Kuminaldehitin deneysel miyokart infarktüsü üzerine etkisi
The effect of cuminaldehyde on experimental myocardial infarction
- Tez No: 929901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ÖZGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı, isoproterenol ile deneysel miyokart infarktüsü oluşturulan sıçanlarda kuminaldehitin kardiyak hasara ve serum arilesteraz aktivitesine olan etkisinin incelenmesidir. Sprague-Dawley cinsi erkek sıçanlara tedavi olarak %0,4 Tween-80 içeren %0,9 NaCl'de hazırlanan kuminaldehit (12,5 ve 50 mg/kg/gün) yedi gün boyunca verilirken kontrol ve tek başına isoproterenol uygulanan gruplara yedi gün boyunca % 0,4 Tween-80 içeren %0,9 NaCl intraperitoneal olarak uygulandı. Tedavinin altıncı ve yedinci günlerinde deneysel miyokart infarktüsü oluşturmak için isoproterenol (85 mg/kg/gün), kontrol grubuna ise çözücü olarak kullanılan %0,9 NaCl intraperitoneal olarak uygulandı. Sıçanlardan serum ve kalp dokuları alındı. Serumda troponin T düzeyi ticari kit kullanılarak, arilesteraz aktivitesi ise spektrofotometrik olarak ölçüldü. Kalp dokuları ise histopatolojik olarak incelenerek skorlandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, tek başına isoproterenol uygulanan grubun kardiyak histolojik skorları ve serum troponin T düzeyleri anlamlı olarak yüksek iken serum arilesteraz aktiviteleri ise anlamlı olarak düşüktü. 12,5 mg/kg/gün kuminaldehit uygulaması isoproterenol uygulanan sıçanlarda kardiyak histolojik skorları, serum troponin T düzeylerini ve arilesteraz aktivitelerini anlamlı olarak değiştirmedi. 50 mg/kg/gün kuminaldehit uygulaması ise isoproterenol uygulanan sıçanlarda kardiyak histolojik skorları ve serum troponin T düzeylerini anlamlı olarak azaltırken, serum arilesteraz aktivitelerini ise anlamlı olarak değiştirmedi. Sonuç olarak, çalışmamız, isoproterenol ile deneysel miyokart infarktüsü oluşturulan sıçanlarda kuminaldehitin kardiyak hasarı azalttığını ancak azalan serum arilesteraz aktivitesi üzerine etkisinin olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of cuminaldehyde on cardiac damage and serum arylesterase activity in isoproterenol-induced experimental myocardial infarcted rats. Cuminaldehyde (12.5 and 50 mg/kg/day) prepared in 0.9% NaCl containing 0.4% Tween-80 was administered to male Sprague-Dawley rats as a treatment for seven days, while 0.9% NaCl containing 0.4% Tween-80 was administered intraperitoneally to the control and only isoproterenol-treated groups for seven days. On the sixth and seventh days of treatment, isoproterenol (85 mg/kg/day) was administered intraperitoneally to induce experimental myocardial infarction, and 0.9% NaCl used as a solvent was administered to the control group. Serum and heart tissues were collected from the rats. Troponin T levels were measured using a commercial kit, and arylesterase activity was measured spectrophotometrically in serum. The heart tissues were histopathologically examined and scored. Compared with the control group, the cardiac histological scores and serum troponin T levels of the group administered isoproterenol alone were significantly higher, while serum arylesterase activities were significantly lower. 12.5 mg/kg/day cuminaldehyde administration did not significantly change cardiac histological scores, serum troponin T levels, and arylesterase activities in isoproterenol-administered rats. 50 mg/kg/day cuminaldehyde administration significantly decreased cardiac histological scores and serum troponin T levels in isoproterenol-administered rats but did not significantly change serum arylesterase activities. In conclusion, our study showed that cuminaldehyde reduced cardiac damage but did not affect the decreased serum arylesterase activity in isoproterenol-induced experimental myocardial infarction in rats.