Deprem yaşayan hekimlerde travma sonrası stres bozukluğu, travma sonrası büyüme ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of post-traumatic stress disorder, post-traumatic growth and related factors in physicians who experienced an earthquake
  1. Tez No: 929902
  2. Yazar: TUBA SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUBA AKBAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
DEPREM YAŞAYAN HEKİMLERDE TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU, TRAVMA SONRASI BÜYÜME VE İLİŞKİLİ FAKTÖRLERİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Deprem gibi büyük travmatik olay yaşayan bireylerde travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi travmanın olumsuz psikolojik etkileri görülebilir. Bununla birlikte bazı kişilerde daha güçlü hissetme, kişiler arası ilişkilerde iyileşme, hayata daha fazla değer verme gibi travma sonrası büyüme (TSB) olarak adlandırılan olumlu psikolojik değişiklikler ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışma, 6 Şubat 2023 depremlerinden sonra hekimlerde TSSB ve TSB'nin yaygınlığını ve ilişkili faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikli bu çalışmada 16.10.2023-16.11.2023 tarihleri arasında veriler araştırma görevlisi hekimlerden online anket formuyla toplandı. Anket formu hekimlerin sosyo-demografik özellikleri, travma maruziyet durumlarına ilişkin sorular ile TSSB Kontrol Listesi Ölçeği (PCL-5) ve TSB Ölçeği'ni içermektedir. Bulgular: Çalışmaya katılan 157 araştırma görevlisi hekimin yaş ortalaması 29,6±4,25 yıl olup %49'u erkekti. Hekimlerin depremler nedeniyle %2,5'inin birinci derece yakınını, %36,9'unun akrabasını, %28,7'sinin yakın arkadaşını kaybettiği saptandı. Hekimlerin yarıdan fazlası (%63,1'i hafif, %5,1'i ağır) evinin hasarlı olduğunu belirtti. Katılımcıların %7,6'sının depremler sonrası psikolojik tedavi aldığı bulundu. Hekimlerin TSSB ortalama puanı 33,8± 18,4 olup %23,6'inde TSSB belirtileri olduğu tespit edildi. Hekimlerin TSB ölçeği ortalama puanı 46,2±26,9 olarak bulundu. TSB ölçeği puan ortalaması kadınlara kıyasla erkeklerde, kronik hastalığı olmayan hekimlere kıyasla kronik hastalığı olan hekimlerde istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Depremlerde birinci derece yakınını kaybeden hekimlerin TSB puanları diğer hekimlere göre anlamlı düzeyde düşük bulundu (p=0,008).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF POST-TRAUMATIC STRESS DISORDER, POST-TRAUMATIC GROWTH AND RELATED FACTORS IN PHYSICIANS WHO EXPERIENCED AN EARTHQUAKE Objective: Individuals who have experienced a major traumatic event such as an earthquake may experience negative psychological effects of trauma such as post-traumatic stress disorder (PTSD). However, some people may experience positive psychological changes called post-traumatic growth (PTSD), such as feeling stronger, improving interpersonal relationships, and valuing life more. This study aims to determine the prevalence of PTSD and PTG in physicians and associated factors after the February 6, 2023 earthquakes. Materials and Methods: This cross-sectional study collected data from resident physicians using an online questionnaire between October 16 and November 16, 2023. The questionnaire included questions about the physicians' socio-demographic characteristics, trauma exposure, as well as the PTSD Checklist for DSM-5 (PCL-5) and the Post-Traumatic Growth Inventory. Results: The average age of 157 research assistant physicians participating in the study was 29.6±4.25 years and 49% were male. It was determined that 2.5% of physicians lost their first degree relatives, 36.9% lost their relatives and 28.7% lost their close friends due to earthquakes. More than half of the physicians (63.1% slightly, 5.1% severely) stated that their homes were damaged. It was found that 7.6% of the participants received psychological treatment after the earthquakes. The average PTSD score of the physicians was 33.8± 18.4, and 23.6% were found to have PTSD symptoms. The average score of the physicians on the TSB scale was found to be 46.2±26.9. The PTG scale mean score was found to be statistically significantly higher in men compared to women, and in physicians with chronic diseases compared to physicians without chronic diseases. The PTG scores of physicians who lost their first-degree relatives in the earthquakes were significantly lower than those of other physicians (p=0.008).