Deneysel polikistik over sendromu (PKOS) oluşturulan ratlarda maca kökü (Lepidium meyenii)'nün bazı biyokimyasal ve antioksidan parametreler üzerine etkisi
Effects of maca root (Lepidium meyenii) on some biochemical and antioxidant parameters in rats with experimental polycystic ovarian syndrome (PCOS)
  1. Tez No: 929916
  2. Yazar: NİSANUR ÇELİKDEMİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
DENEYSEL POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PKOS) OLUŞTURULAN RATLARDA MACA KÖKÜ (LEPİDİUM MEYENİİ)'NÜN BAZI BİYOKİMYASAL VE ANTİOKSİDAN PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışmanın amacı, ratlarda deneysel polikistik over sendromu (PKOS) ile oluşturulan oksidatif stres üzerine maca kökünün potansiyel terapötik etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya her biri 2,5 aylık otuz beş dişi Sprague Dawley rat dahil edilmiştir. Bu ratlar beş ayrı gruba ayrılmıştır. Birinci gruba herhangi bir tedavi veya müdahale uygulanmamıştır. 2. gruba karboksimetil selüloz (CMC) (%1) uygulanmıştır. 3. gruba 7 gün boyunca gavaj yoluyla 2 g/kg/gün vücut ağırlığı dozunda Maca kökü uygulanmıştır. 4. gruba 21 gün boyunca gavaj yoluyla 1 mg/kg/gün letrozol (PKOS ajanı) %1 CMC'de çözülerek uygulanmıştır. 5. gruba letrozol ve maca kökü birlikte uygulanmıştır. 5. grupta maca kökü uygulamasına letrozol uygulamasının 15. gününde başlanmış ve 7 gün boyunca uygulanmıştır. Çalışmada, kan, ovaryun ve uterus dokularında malondialdehit (MDA), redükte glutatyon (GSH), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon-S-transferaz (GST) ve süperoksit dismutaz (SOD) gibi antioksidan parametrelerdeki değişiklikler değerlendirilmiştir. Ayrıca, PKOS'ta önemli laboratuvar bulguları olan serum Luteinleştirici Hormon (LH), Folikül Stimülan Hormon (FSH), testosteron, glikoz, insülin ve kolesterol düzeylerindeki değişiklikler otoanalizörde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF MACA ROOT (LEPIDIUM MEYENII) ON SOME BIOCHEMICAL AND ANTIOXIDANT PARAMETERS IN RATS WITH EXPERIMENTAL POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME (PCOS) The aim of this study was to evaluate the potential therapeutic effects of maca root on oxidative stress induced by experimental polycystic ovary syndrome (PCOS) in rats. Thirty-five female Sprague Dawley rats, each 2.5 months old, were included in the study. These rats were divided into five separate groups. No treatment or intervention was applied to the first group. Carboxymethyl cellulose (CMC) (1%) was applied to the second group. Maca root was applied to the third group at a dose of 2 g/kg/day body weight by gavage for 7 days. Letrozole (PCOS agent) was administered to the fourth group at a dose of 1 mg/kg/day by gavage for 21 days. Letrozole and maca root were administered together to the fifth group. Maca root administration was started on the 15th day of letrozole administration and continued for 7 days in the fifth group. In the study, changes in antioxidant parameters such as malondialdehyde (MDA), reduced glutathione (GSH), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione-S-transferase (GST) and superoxide dismutase (SOD) in blood, ovary and uterus tissues were evaluated. In addition, changes in serum Luteinizing Hormone (LH), Follicle Stimulating Hormone (FSH), testosterone, glucose, insulin and cholesterol levels, which are important laboratory findings in PCOS, were determined by autoanalyzer.