İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin problemli internet kullanım davranışlarının ve internete yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of primary and secondary school teachers' problematic internet use behaviours and attitudes towards the internet
- Tez No: 929917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin problemli internet kullanım davranışları ve internete yönelik tutumları incelenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma model kullanılmıştır. Davies (2000) niteliksel ve niceliksel metodolojinin bir arada kullanılmasını önermektedir. Nitel veriler ile desteklenen araştırmalar olayların daha bütünsel ele alınması ve çeşitli yönelerinin ortaya çıkarılmasına yardım etmektedir. Creswell (2009, s. 23) karma yöntemi, bir araştırma problemini tam olarak anlamak için ilgili araştırma süreci boyunca nitel ve nicel verilerin toplanması ve analiz edilmesine yönelik karma bir prosedür olarak tanımlamaktadır. Araştırmanın evrenini Niğde ilinde devlet okullarında görev yapmakta olan ilkokul ve ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 214 öğretmenden oluşmuştur. Nitel veriler örneklemde bulunan öğretmenler arasıdan seçilen 25 öğretmenden elde edilmiştir. Araştırmanın verileri elde edilirken, internet kullanım davranışlarını belirlemek amacıyla“Problemli İnternet Kullanım Ölçeği”(PİKÖ), internete yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla“İnternet Tutum Ölçeği”(İTÖ) kullanılmış, internet kullanım davranışlarının ve internete yönelik tutumlarına ilişkin görüşlerinin betimlenmesi amacıyla da görüşme yapılmıştır. Nicel veriler SPSS 24 paket programı ile çözümlenmiştir. Nitel verileri oluşturan görüşme kayıtları ise Transkriptor uygulaması ile metin haline getirilmiştir. İlk önce kodlanan verilerden daha sonra kategori ve temalar oluşturularak içerik analizi yapılarak tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin problemli internet kullanmama eğilimi gösterdikleri (x̄=1,893), fakat internete yönelik tutumlarının olumlu olduğu (x̄=3,486) belirlenmiştir. Problemli internet kullanım davranışları çeşitli demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim kademesi, kıdem, teknoloji eğitimi alma ve internet kullanım süresi) açısından incelenmiştir. Erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlerden daha fazla problemli internet kullanımı sergiledikleri, yaş açısından davranış ve tutumun değişkenlik gösterdiği, bunun yanı sıra kıdem arttıkça problemli internet kullanımının ve internete yönelik tutumun azaldığı yönünde bulgular elde edilmiştir. Teknolojiye yönelik eğitim alma durumunun sonucu değiştirmediği fakat, internet kullanım süresi arttıkça problemli internet kullanımının da arttığı bulgusu elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları alan yazında yapılan araştırmalarla örtüşmektedir. İleride farklı demografik değişkenler kullanılarak yapılacak araştırmalarla daha detaylı sonuçlar elde edilebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, problematic internet use behaviours of primary and secondary school teachers and their attitudes towards the internet were examined. In the study, a mixed model in which quantitative and qualitative data were used together was used. Davies (2000) recommends the use of qualitative and quantitative methodology together. Research supported by qualitative data helps to handle events more holistically and to reveal various aspects. Creswell (2009, p. 23) defines mixed method as a mixed procedure for collecting and analysing qualitative and quantitative data throughout the relevant research process to fully understand a research problem. The population of the study consists of primary and secondary school teachers working in public schools in Niğde province. The sample group consisted of 214 teachers determined by stratified sampling method. Qualitative data were obtained from 25 teachers selected among the teachers in the sample. While obtaining the data of the study, 'Problematic Internet Use Scale' (PIKÖ) was used to determine their internet use behaviours, 'Internet Attitude Scale' (İTÖ) was used to determine their attitudes towards the internet, and interviews were conducted to describe their views on internet use behaviours and attitudes towards the internet. Quantitative data were analysed with SPSS 24 package programme. The interview records, which constitute the qualitative data, were transcribed with the Transcriptor application. The data were first coded, then categories and themes were created and tabulated by content analysis. As a result of the research, it was determined that teachers tended not to use the internet problematically (x̄=1,893), but their attitudes towards the internet were positive (x̄=3,486). Problematic internet use behaviours were examined in terms of various demographic variables (gender, age, level of education, seniority, technology education and internet usage time). It was found that male teachers exhibited more problematic internet use than female teachers, behaviour and attitude varied in terms of age, and problematic internet use and attitude towards the internet decreased as seniority increased. It was found that the status of receiving education about technology did not change the result, but as the duration of internet use increased, problematic internet use increased. The results of the research coincide with the studies conducted in the literature. It is suggested that more detailed results can be obtained with future studies using different demographic variables.