Hidrazit içeren yeni 2,4-tiyazol türevlerinin biyokimyasal etki mekanizmaları
Biochemical mechanisms of action of new 2,4-thiazolderivatives containing hydrazide
- Tez No: 929920
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kanser, kontrolünü kaybetmiş şekilde hızla büyüyüp çoğalan hücreler topluluğudur. Bu hücreler, bulunduğu bölgeden farklı yerlere tutunup orada yayılmaya devam edebilmektedir. Akciğer kanseri, erkeklerde kansere bağlı ölümlerin en önde gelen nedenidir ve kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Akciğer kanserinin temelinde uzun süre sigara kullanımı yatmaktadır. Tiyazol türevleri biyolojik aktiviteye sahip olup antiviral, anti-bakteriyel, anti-mikrobiyal, antiinflamatuar, antineoplastik özellikleri nedeniyle ilaç tasarımında önemli bir yere sahiptir. Tiyazol halka sistemi, hipertansiyon, alerji, şizofreni, HIV enfeksiyonlarında, ağrı tedavisinde ve antitrombotik aktiviteye sahip fibrinojen reseptör antagonistleri ve bakteriyel DNA giraz B'nin yeni inhibitörleri olarak kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında, yapısında hidrazit içeren tiyazol grubu taşıyan yeni bileşiklerin sentezlenerek A549 (akciğer adenokarsinom kanser hücre hattı) ve CCD-19Lu (akciğer fibroblast hücre hattı)'a karşı sitotoksisitesi MTT testi ile; apoptotik etkileri ise akış sitometri metotları ile in vitro koşullarda belirlenmiştir. Bileşiklerimizin A549 hücrelerinde apoptotik ve hücre proliferasyonunda yer alan genlerin ekspresyon seviyeleri üzerindeki etkisi gerçek zamanlı (RT) -PCR ile çalışılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, hidrazit içeren yeni 2,4-tiyazol türevlerinin A549 kanser hücreleri üzerinde neden olacakları biyokimyasal ve genetik değişikliklere genel bir bakış sağlamak, onkogenlerin ve tümör baskılayıcı genlerin önemli özelliklerini ve karsinogenezdeki rollerini açıklamak, kanser hücresinin normal hücrelerden ayıran önemli karakteristik özelliklerini tanımlamak, tümör oluşumu ve büyümesinde genomik instabilite ve anjiyogenez kavramlarını kısaca açıklamak, kanser biyolojisinin anlaşılmasının çeşitli yeni tedavilerin gelişmesinde nasıl rol oynadığını açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a collection of rapidly growing and multiplying cells that have lost control. These cells can attach to different places other than their current location and continue to spread there. Lung cancer is the leading cause of cancer-related death in men and second only to breast cancer in women. Long-term smoking is the basis of lung cancer. Thiazole derivatives have biological activity and have an important place in drug design due to their antiviral, antibacterial, anti-microbial, anti-inflammatory and antineoplastic properties. The thiazole ring system is used in hypertension, allergy, schizophrenia, HIV infections, pain treatment and as fibrinogen receptor antagonists with antithrombotic activity and new inhibitors of bacterial DNA gyrase B. Within the scope of this thesis, by synthesizing new compounds containing hydrazide containing thiazole group, cytotoxicity against A549 (lung adenocarcinoma cancer cell line) and CCD-19Lu (lung fibroblast cell line) by MTT test; apoptotic effects were determined in vitro with flow cytometry methods. The effects of our compounds on the expression levels of apoptotic and cell proliferation genes in A549 cells were studied by real-time (RT) -PCR. The aim of this thesis study is to provide an overview of the biochemical and genetic changes that new hydrazide-containing 2,4-thiazole derivatives will cause on A549 cancer cells, to explain the important features of oncogenes and tumor suppressor genes and their roles in carcinogenesis, to define the important characteristic features of cancer cells that distinguish them from normal cells. To briefly explain the concepts of genomic instability and angiogenesis in tumorigenesis and growth, discuss tumor markers, and explain how an understanding of cancer biology plays a role in the development of a variety of new therapies.