Türkiye'de bankacılık sektöründe marka değeri ve piyasa değeri üzerinde etkili olan finansal faktörlerin karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparative investigation of financial factors affecting brand value and market value in the banking sector in Turkey
- Tez No: 929921
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk mevduat bankalarının piyasa değerleri ile marka değerleri üzerinde etkili olan finansal faktörleri karşılaştırmalı olarak araştırmak ve piyasa değeri ile marka değeri arasnda bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmada, Türkiye'de faaliyet gösteren 8 mevduat bankasının 2015-2023 dönemine ait yıllık verileri kullanılarak panel veri analizi yapılmaktadır. Üç farklı analizin yapıldığı bu çalışmada, piyasa değeri ve marka değeri bağımlı değişkenler olarak kullanılırken, toplam mevduat/toplam aktifler, toplam krediler/toplam aktifler, finansal aktifler/toplam aktifler, likit aktifler/toplam aktifler ve aktif karlılığı ise bağımsız değişkenler olarak kullanılmaktadır. Yapılan panel veri analizleri sonucunda; Model-1 de, piyasa değeri ile toplam mevduat/toplam aktifler ve aktif karlılığı değişkenleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Model-2'de, marka değeri ile finansal aktifler/toplam aktifler ve aktif karlılığı değişkenleri arasında pozitif bir ilişki bulunurken, marka değeri ile toplam krediler/toplam aktifler değişkeni arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Model-3'te ise, iki bağımlı değişken arasındaki ilişki incelenmiş, piyasa değeri ile marka değeri arasında pozıtif bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to comparatively investigate the financial factors affecting the market values and brand values of Turkish deposit banks and to determine whether there is a relationship between market value and brand value. In the study, panel data analysis is conducted using annual data of 8 deposit banks operating in Turkey for the period 2015-2023. In the study where three different analyses are conducted, brand value and market value are used as dependent variables, while total deposits/total assets, total loans/total assets, financial assets/total assets, liquid assets/total assets, and return on assets are used as independent variables. As a result of the panel data analyses conducted; In Model-1, a positive relationship was found between market value and total deposits/total assets and return on assets variables. In Model-2, a positive relationship was found between brand value and financial assets/total assets and asset profitability variables, while a negative relationship was found between brand value and total loans/total assets variable. In Model-3, the relationship between two dependent variables was examined and it was found that there was a positive relationship between market value and brand value.