Arka kamara fakik torik göz içi lenslerinin 5 yıllık uzun dönem görsel, refraktif sonuçlarının ve güvenilirliklerinin değerlendirilmesi
Five-year long-term outcomes of posterior chamber phakic toric lens implantation surgery in patients with high myopia and astigmatism
  1. Tez No: 929927
  2. Yazar: METEHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIRGIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yüksek miyopi ve astigmatizma nedeni ile arka kamara fakik torik göz içi lens (AKFTGİL) implantasyonu uygulanan hastaların uzun dönem görsel ve refraktif sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort olarak planlanmış bu çalışmaya Şubat 2018 ile Şubat 2019 tarihleri arasında Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yüksek miyopi ve astigmatizma nedeniyle Eyecril model AKFTGİL implantasyonu uygulanmış hastalar dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri ve preoperatif, postoperatif 12, 24, 36, 48 ve 60. ay detaylı ön segment ve fundoskobik muayene bulguları, düzeltilmemiş(DGK) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK)(logMAR), intraoküler basıncı(mmHg), sferik ve silindirik kusuru(D), manifest refraksiyon değerleri, korneal topografik parametreler, speküler biyomikroskopi bulguları, aksiyel uzunluk(mm), 'vault' değeri(μm), iridokorneal açı ve lens rotasyonu(o), intraoküler lensin tilt derecesi(o) ve desantralizasyon miktarı(mm) ile cerrahi sonrası gelişen komplikasyonlar değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 43 hastanın 81 gözü dahil edildi. 26(%60,5)'i kadın, 17(%39,5)'i erkekti. Ortalama yaş 32,60 ± 8,67 yıl olup toplam takip süresi 66,83 ± 6,22 aydı Preoperatif DGK 1,63 ± 0,45, EİDGK 0,27 ± 0,24 idi. Postoperatif 60. ay DGK 0,25 ± 0,27, EİDGK 0,11 ± 0,22 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the long-term visual and refractive outcomes in patients who underwent posterior chamber phakic toric intraocular lens implantation due to high myopia and astigmatism. Materials and Methods: This retrospective cohort study included patients who underwent implantation of the Eyecryl model posterior chamber phakic toric intraocular lens for high myopia and astigmatism at Beyoglu Eye Training and Research Hospital between February 2018 and February 2019. Demographic characteristics and detailed anterior segment and fundoscopic examination findings at preoperative and postoperative 12, 24, 36, 48, and 60 months were analyzed. Uncorrected distance visual acuity (UDVA) and best-corrected distance visual acuity (BCVA) in logMAR, intraocular pressure (mmHg), spherical and cylindrical refractive errors (D), manifest refraction values, corneal topographic parameters, specular biomicroscopy findings, axial length (mm), vault (μm), iridocorneal angle and lens rotation (°), intraocular lens tilt degree (°), decentration value (mm), and postoperative complications were evaluated. Results: A total of 81 eyes of 43 patients were included in the study, with 26 (60.5%) being female and 17 (39.5%) male. The mean age was 32.60 ± 8.67 years, and the mean follow-up period was 66.83 ± 6.22 months. The preoperative UDVA was 1.63 ± 0.45 logMAR and BCVA was 0.27 ± 0.24 logMAR. At the postoperative 60-month follow-up, UDVA improved to 0.25 ± 0.27 logMAR, and BCVA improved to 0.11 ± 0.22 logMAR, both showing statistically significant improvements (p < 0.001 for both). The preoperative manifest spherical equivalent (SE) was -10.79 ± 3.88 D, while at the 60-month follow-up, it was measured as -0.77 ± 0.77 D (p < 0.001). At the postoperative 60-month follow-up, the mean anterior chamber depth was 2.91 ± 0.27 mm, endothelial cell density was 2595.29 ± 359.71 cells/mm², vault was 476.17 ± 190.85 µm, rotation from the target axis was 4.65 ± 4.96°, tilt degree was 2.17 ± 1.81°, and decentration value was 0.4 ± 0.5 mm. Conclusion: In patients with high myopia and astigmatism, the Eyecryl posterior chamber phakic toric intraocular lens provided good long-term visual and refractive outcomes and was found to be effective and safe as a surgical procedure.