Preterm bebeklerde oral kolostrum uygulanma süresinin klinik sonuçlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 929926
  2. Yazar: ELİF CEREN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Preterm doğumlar perinatal sağlık bakımıyla ilişkili en önemli sorunlardan biridir. Son yıllarda gelişen yenidoğan bakımıyla birlikte aşırı preterm infantların sağ kalım oranları artmaktadır. Ancak tüm önlem ve gelişmelere rağmen nekrotizan enterokolit (NEK) ve geç başlangıçlı sepsis, morbidite ve mortalitede önde gelen nedenler olmaya devam etmektedir. Anne sütü ile beslenme ve orofaringeal kolostrum uygulaması bu riskli grupta bağışıklık sistemi üzerine etkili olduğu gösterilen uygulamalardır. Kolostrum, meme epitelindeki sıkı bağlantılar açıkken meme tarafından üretilen ilk süttür. Kolostrum, sitokinler ( anti-inflamatuar sitokinler ve pro-inflamatuar sitokinler) ve sIgA ve laktoferrin gibi diğer immun ajanlardan zengindir. OKU içeriğindeki biyoaktif faktörler sayesinde NEK ve sepsis gibi morbiditelere karşı koruma sağlar. Bu çalışmada birincil amaç farklı sürelerde ve dolayısıyla farklı kümülatif dozlarda uygulanan oral kolostrumun NEK insidansı ve beslenme üzerindeki etkisini belirlemektir. İkincil amaç ise gastrointestinal sistem dışındaki diğer morbiditeler üzerindeki etkinliğinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Temmuz 2022- Haziran 2024 tarihleri arasında 32. gestasyonel hafta ve altında canlı doğan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan yenidoğanların dahil edildiği tek merkezli prospektif vaka kontrollü kohort çalışma olarak planlandı. Hastalar oral kolostrum uygulanmayanlar (Grup 1), üç gün süreyle oral kolostrum uygulananlar (Grup 2) ve on gün süreyle oral kolostrum uygulananlar (Grup 3) olmak üzere üç grupta kategorize edildi. Gruplar nekrotizan enterokolit ve diğer morbiditeler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Her bir gruba 46 hasta olmak üzere toplam 138 hasta çalışmaya alındı. Grup 1'de Evre 2 ve üzerinde NEK görülen infant sayısı 5 (% 10.9), Grup 2'de 2 (% 4.3) olarak sonuçlandı. Grup 3'te ise Evre 2 ve üzerinde NEK görülmedi. Üç grup NEK açısından incelendiğinde oral kolostrum uygulanma süresinin NEK insidansı üzerinde etkisi saptanmadı. Total enteral beslenme zamanı Grup 1'de ortanca 12 (9-15) gün, Grup 2'de ortanca 9 (7-13) gün ve Grup 3'te ise ortanca 9.5 (7-12) gündü ve total enteral beslenme zamanı açısından farklılıklar mevcuttu (p: 0.013). Grup 1'de total enteral beslenme zamanı Grup 2 ve 3'e kıyasla daha uzun saptandı (sırasıyla p:0.034, p:0.004). Taburculukta beslenme içeriği incelendiğinde Grup 1'de taburculuk sırasında sadece anne sütü ile beslenen infant sayısı 14 (%34.1), Grup 2'de 24 (%54.5) ve Grup 3'te 30 (%71.4) olarak görüldü. Taburculukta sadece anne sütü ile beslenme oranı Grup 1'de Grup 3'e göre daha düşük sonuçlandı (p:0.003). Kültür kanıtlı sepsis oranı Grup 1'de Grup 2 ve 3'e kıyasla daha yüksekti (sırasıyla p:0.004, p< 0.001). Grup 1'de ortanca 21 (12-41) gün, Grup 2'de ortanca 10 (7-20) gün ve Grup 3'te ortanca 17 (10-25) gün infantların antibiyotik gereksinimi olduğu görüldü. Grup 1'de toplam antibiyotik süresi Grup 2'ye kıyasla daha yüksek saptandı (p:0.001). Çalışmaya dahil edilen pretermler oral kolostrum uygulanan grup (n=92) ve uygulanmayan grup (n=46) olmak üzere analiz edildiğinde oral kolostrum uygulanan grupta 2 (%2.2) hastada ve uygulanmayan grupta 5 (%10.9) hastada evre 2 ve üzeri NEK görüldü. Oral kolostrum uygulanan grupta  evre 2 NEK insidansı daha düşük sonuçlandı (p:0.028). Total enteral beslenme zamanı açısından iki grup karşılaştırıldığında oral kolostrum uygulanan grupta ortanca 9 (7-12) gün ve oral kolostrum uygulanmayan grupta ortanca 12 (9-15) gün olduğu görüldü. Oral kolostrum uygulanan grupta hastaların total enteral beslenme zamanı daha kısa olarak sonuçlandı (p:0.004). Sonuç: Oral kolostrum uygulanan grupta NEK gelişme oranı uygulanmayan gruba göre literatür ile benzer şekilde daha düşük bulundu. Oral kolostrum uygulanma süresinin NEK gelişimi üzerine etkisi saptanmadı. Oral kolostrum uygulanan grupta total enteral beslenme zamanının daha kısa olduğu ve sadece anne sütü ile beslenme oranının formül süt veya anne sütü+ formül süt alanlara kıyasla oral kolostrum uygulanan grupta daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Premature births are one of the most important problems associated with perinatal health care. In recent years, survival rates of extremely premature infants have increased with improved neonatal care. However, despite all measures and developments, necrotizing enterocolitis (NEC) and late-onset sepsis remain the leading causes of morbidity and mortality. Breastfeeding and oropharyngeal colostrum (OCU) administration have been shown to be effective on the immune system in this high-risk group. Colostrum is the first milk produced by the breast when the tight junctions in the mammary epithelium are open. Colostrum is rich in cytokines (anti-inflammatory cytokines and pro-inflammatory cytokines) and other immune agents such as secretory immunoglobulin A (sIgA) and lactoferrin. Thanks to the bioactive factors in OKU, it provides protection against morbidities such as NEC and sepsis. The primary objective of this study was to determine the effect of oral colostrum administered at different durations and thus at different cumulative doses on the incidence of NEC and nutrition. The secondary aim was to examine its efficacy on other morbidities other than gastrointestinal system. Materials and Methods: This study was planned as a single-center prospective case-controlled cohort study involving newborns born alive at 32 weeks gestational age and below and hospitalized in the neonatal intensive care unit between July 2022 and June 2024 at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital. Patients were categorized into 3 groups: those who did not receive oral colostrum (Group 1), those who received oral colostrum for three days (Group 2) and those who received oral colostrum for ten days (Group 3). The groups were compared in terms of necrotizing enterocolitis and other morbidities. Results: A total of 138 patients, including 46 patients in each group, were included in the study. The number of infants with grade 2 or more NEC was 5 (10.9%) in Group 1 and 2 (4.3%) in Group 2. No NEC grade 2 and above was observed in group 3. When the three groups were analyzed in terms of NEC, the duration of oral colostrum administration had no effect on the incidence of NEC. The median total enteral feeding time was 12 (9-15) days in Group 1, 9 (7-13) days in Group 2 and 9.5 (7-12) days in Group 3 and there were differences in total enteral feeding time (p: 0.013). Total enteral feeding time was longer in Group 1 compared to Groups 2 and 3 (p:0.034, p:0.004, respectively). When the nutritional content at discharge was analyzed, the number of infants who were exclusively breastfed at discharge was 14 (34.1%) in Group 1, 24 (54.5%) in Group 2 and 30 (71.4%) in Group 3. The rate of exclusive breastfeeding at discharge was lower in Group 1 compared to Group 3 (p:0.003). The rate of culture-proven sepsis was higher in Group 1 compared to Groups 2 and 3 (p:0.004, p< 0.001, respectively). Infants required antibiotics for a median of 21 (12-41) days in Group 1, 10 (7-20) days in Group 2 and 17 (10-25) days in Group 3. Total antibiotic duration was higher in Group 1 compared to Group 2 (p:0.001). The number of culture-proven sepsis episodes was lower in the oral colostrum group compared to the non-colostrum group (p< 0.001). When the premature infants included in the study were analyzed as oral colostrum group (n=92) and non-oral colostrum group (n=46), 2 (2.2%) patients in the oral colostrum group and 5 (10.9%) patients in the non-oral colostrum group had grade 2 or higher NEC. The incidence of stage 2 NEC was lower in the oral colostrum group (p:0.028). When these two groups were compared in terms of total enteral feeding time, the median was 9 (7-12) days in the oral colostrum group and 12 (9-15) days in the non-oral colostrum group. Total enteral feeding time was shorter in the oral colostrum group (p:0.004). Conclusion: The rate of NEC development was lower in the group administered oral colostrum compared to the group not administered colostrum, similar to the literature. The duration of oral colostrum administration had no effect on NEC development. Total enteral feeding time was shorter in the oral colostrum-treated group and the rate of exclusive breastfeeding was higher in the oral colostrum-treated group compared to those receiving formula milk or breast milk + formula milk.