Hassa'da avcılık geleneği
Hunting tradition in Hassa
  1. Tez No: 929942
  2. Yazar: ÖMER İLYAS DELİBEKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL REYHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
HASSA'DA AVCILIK GELENEĞİ Ömer İlyas DELİBEKİR Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2024 Danışman: Doç. Dr. Gönül REYHANOĞLU ÖZET Avcılık, toplayıcılık döneminden sonra insanlığın temel geçim kaynaklarından olmuştur. Avcılık sayesinde protein ihtiyacını karşılayan insanlık artık daha uzun mesafeleri kat edebilmiştir. Avcılık günümüz toplumlarında artık temel ihtiyaçları karşılayan bir meslek olmamakla birlikte, atalardan gelen alışkanlıkla daha çok bir hobi olarak kendini devam ettirmektedir. Türk kültüründe köklü bir tarihi geçmişe sahip olan av ve avcılık geleneğinin günümüzde Hatay'ın ilçelerinden olan Hassa'da halen devam etmesi çalışma konusunun seçiminde etkili olmuştur. Çalışmanın yöntemi, sahada gözlem ve görüşme metodu olup bulgular; yazılı ve sözlü kaynaklardan, saha çalışması sonrası gözlem ve görüşmeler neticesinde elde edilmiştir. Sahada 45 kaynak kişiye ulaşılmıştır. Edinilen bilgiler işlevsel bakış açısıyla yaklaşılarak; geçmişteki kültürel yapı, günümüze gelen geleneğin değişim ve dönüşümü, günümüzdeki kültürel yapı içerisindeki yeri, önemi ve işlevleri tespit edilmiştir. Çalışma Hatay'ın Hassa ilçesi şeklinde bölgesel, kara avcılığı şeklinde konu, 2023-2024 yılları arasında bulguların toplanması şeklinde de tarih olarak sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada bölgenin tarihi, sosyo-kültürel yapısı, yerleşim yerleri hakkında bilgi verildi. Çalışmada bölge insanının avcılığa bakış açıları ve avcılıktan beklentileri, hangi tür avlanmanın yapıldığı, bölgenin hangi avlar için elverişli olduğu, av stratejileri ve av silahlarının üzerinde duruldu. Av etinden yapılan yemeklerden bahsedildi. Bölgede bulunan av ile ilgili inançlar tespit edildi. Saha çalışmasıyla halk edebiyatı unsurları gün yüzüne çıkarılmaya çalışıldı.“Bölge için ii avcılık ne anlam ifade ediyor?”bağlamında konuyu işlevsel teori,“icra”ve“ustaçırak”hususu performans teori çerçevesinde ele alındı. Avcılık meselesinin işlevsel teoride Bascom'un ifade ettiği gibi; hoş vakit geçirme, eğlenme işlevi, baskılardan kurtulma mekanizması ve kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasının gerçekleştiği neticesine ulaşılmıştır. Performans teori çerçevesinde ise folklorun aktarımı sırasında icranın göz ardı edilmemesi sonucuna varıldı. Bu çalışmada hem maddi kültür unsurları hem de geleneğin değişimleri ve gelişimleri üzerinde durularak bölge halkının yaşayışları, düşünce yapısı ile gelenekleri açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Av, Avcı, Av Hayvanları, Gelenek, Hassa, Kültür,
Özet (Çeviri)
HUNTING TRADITION IN HASSA Ömer İlyas DELİBEKİR Turkish Language and Literature Department, 2024 Adviser: Assist. Prof. Dr. Gönül REYHANOĞLU ABSTRACT Hunting was one of the basic livelihoods of humanity after the gatherer period. Through hunting, humanity was able to meet its protein needs and travel longer distances. While hunting is no longer a profession that meets basic needs in contemporary societies, it continues to exist as a hobby due to the inherited traditions from ancestors. The fact that the hunting tradition, which has a history in Turkish culture, still continues in Hassa, one of the districts of Hatay, influenced the choice of this study topic. The methodology of the study includes field observation and interview methods. The findings were obtained from written resources, documents, observations and interviews conducted during the field study. 45 informants were reached in the field. The acquired information was approached from a functional perspective, and the past, the change and the transformation of the tradition to the present, its place, importance, and functions within the cultural structure today were determined. The study is geographically limited to Hassa district of Hatay, thematically limited to land hunting, and as time period limited to the collection of findings between 2023-2024. In this study, it's aimed to give information about the history, socio-cultural structure, and settlements of the region. The study focused on the local people's perspectives on hunting and their expectations from it, what types of hunting were practiced, the suitability of the region for various hunts, hunting strategies and iv weapons. Dishes made from hunted meat were also discussed. Beliefs related to hunting in the region were identified. The study inclined to uncover elements of folk literature through field work. The topic was discussed within the framework of Functional Theory and Performance Theory, in the context of“what does hunting mean for the region?”. It was concluded that in the functional theory, hunting fulfills the functions of enjoyment, entertainment, a means of escaping pressures, and the transmission of culture to future generations, as expressed by Bascom. Within the framework of performance theory, it was concluded that the performance should not be overlooked during the transmission of folklore. This study has focused on both the material cultural elements and the changes and developments of the tradition, explaining the lifestyle, thought structure, and traditions of the local people. KEYWORDS Culture, Game Animals, Hunting, Hunter, Hassa, Tradition