Bodrum Karaada'daki yapay resiflerin incelenmesi ve dalıcı profilinin üzerine bir araştırma
A research on the observation of artificial reefs and diver profile at Bodrum Karaada
- Tez No: 295933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapay resifler tasarlanan ya da var olan materyallerin deniz zeminine çeşitli amaç ve yöntemlerle yerleştirilerek oluşturulan yapılardır. Yapay resifler bu yönleriyle insan hayatına ticari, sosyal ve bilimsel yardımcılar olarak hizmet etmektedirler. Bu sebeplerden dolayı bu yapılar dünyaca benimsenmeye başlanmış ve çoğu ülkede faydalarının farkına vardıkları için bu çalışmaları uygulamış ve hala uygulamaya devam etmektedir.Yapay resifler, hassas ekosistemlerin korunması, yasak bölgelerde yapılan trol avcılığı gibi yasadışı av faaliyetlerinin engellenmesi, bölgede bulunan canlıların barınmalarını, üremelerini ve beslenmelerini sağlayarak canlı çeşitliliğini ve miktarını arttırmak amacıyla kullanılmaktadırlar. Ayrıca ahtapot, kalamar gibi farklı türlere özgü yapay alanlar sağlanarak sportif balıkçılığı geliştirmek, küçük ölçekli balıkçılıkta kullanılan uzatma ağı, paraketa, bırakma oltası, el oltası avcılık yöntemlerinin verimini arttırmak ta yapay resifler kullanılabilmektedir.Deniz biyolojisi, kimyasal ve biyolojik oşinografi konularında bilimsel araştırma imkânı sağlamak ve bu bölgelerde gittikçe artan canlı türlerinin oluşturduğu biyolojik çeşitliliğin birebir veya görsel olarak insanlara aktarmak konusunda yapay resifler dalış turizmi amacıyla kullanılmaktadır. Yüzen yapay resifler uzatma ağı, paraketa, gırgır gibi ticari balıkçılığı desteklemekte avcılık faaliyetlerini sürekli ve dengeli gelişimini sağlamakta önemli roller oynamaktadırlar.Bu çalışma dünyaca ünlü Bodrum beldesindeki ?Karaada Yapay Resif Bölgesi?nde yapılmıştır. Çalışmada doğal ve yapay resif bölgeleri arasındaki farkı anlamak ve yapay resif bölgelerinin ne kadar etkili olduğunu öğrenebilmek amacıyla ilk dalış yapay, ikinci dalış ise doğal resiflere yapıldıktan sonra dalıcılara dalış anketi uygulanmıştır. Ankete yerli ve yabancı olmak üzere toplam 156 turizm amaçlı dalan kişi katılmış, bölge ile ilgili görüşleri ve önerileri alınmıştır. Anket sonuçlarına göre Bodrum Karaada yapay resif bölgesinde yapılan uygulamaların turizm amaçlı dalışlar için uygun olduğu bulunmuştur. Ayrıca resiflerin en önemli görsel öğeleri olan balık faunasından her iki yapay resif alanında 12 familyaya ait 22 tür tüm dalışlar boyunca tespit edilmiştir. Aynı günlerde yapılan doğal resif dalışlarında ise 11 familyaya ait 31 tür tespit edilmiştir. Yapay resif alanı görsellik ve canlı yoğunluğunun artmasında çok büyük önem teşkil etmekte olup en az doğal resif bölgelerindeki tür çeşitliliğine yakın sayıda canlıyı üzerine çekmektedir.Bodrum'da uygulanan bu yapay resif alanı, anketler ve dalış sırasındaki gözlemler ile tespit edilen bulgular doğrultusunda hem ekolojik hem de sosyo-ekonomik olarak bölgeyi canlandırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Artificial reefs, have designed or have already existed materials, are being placed with various methods and aims to seafloor. Artificial reefs with these points, help to human life as commercial, social, and scientific assistants. For these reasons, these products have started to adopt from all over the world and for many countries have realised their benefits, they did these labourings and stil do them.Artificial reefs, are used for like to protect sensitive ecosystems, to prevent prohibited zones from trawling, with provide feeding, reproduction and sheltering to aquatic species in their region, they increase species vary and density. Moreover, artificial reefs uses for provide regions for different species like octopus and squid, they build up efficiency of fisheries techniques like sportive fishing, gillnets which use in regional fishing, longline, deep seated line, fishingline.Artificial reefs uses for aim of diving tourism to provide possibility for scientific studies marine biology, chemical and biologic oceanography and in these regions, biologic diversity which composed from species, transfer to people as face to face or visual. Fish aggregating devices have major roles to build up on commercial fishing like gillnets fishing, longline, purseseining, continuance and provide balance of develope to fishing activities.This study had been examined in Bodrum region in ?Karaada Artificial Reef Site? which is well-known place by all over the world. In this study, a diving survey applied to divers after first diving is to artificial, second is to natural reefs, for understand the differences between artificial and natural reef sites and aimed to learn the efficiency of artificial reef sites. 158 local and foreign diver had been joined the survey and their opinions had been taken about reef sites. According to survey results, reef applications of Bodrum Karaada Artificial Reef Sites has been found benefical for diving tourism. Furtermore, concerning about fish fauna which is the most important visual components for reefs, 12 family and 22 species have been found in both reef sites. At the same times, 11 family and 31 species have been detected on natural reef regions. Artificial reef sites has a major importance to increase visuality and species density and this regions have species diversity like natural regions.According to survey and visual cencus methods data during diving, this reef region which is applied in Bodrum, has been seen boost the region?s ecology and socio-economic conditions.