5. sınıf öğrencileri için farklı derslerle bütünleştirilmiş yapay zeka eğitimi: Ders planlarının tasarımı, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Artificial intelligence education integrated into different subjects for 5th grade students: Design, development and evaluation of lesson plans
  1. Tez No: 929941
  2. Yazar: HÜSNA KAYAFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF POLAT HOPCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı 5. sınıf düzeyinde matematik, türkçe, sosyal bilgiler, ingilizce, fen bilimleri, bilişim teknolojileri ve yazılım, görsel sanatlar ve müzik derslerine bütünleştirilen yapay zeka eğitimine yönelik ders planlarının tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanabilirliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma, Tasarım ve Geliştirme Araştırmasının Tip 1 modeli temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını İzmir'de bulunan bir özel okulun üç farklı şubesinde öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri, branş öğretmenleri ve alan uzmanlarını oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle yapay zeka eğitiminin belirtilen derslerle bütünleştirilmesine yönelik ihtiyaç analizi yapılmıştır. Bu kapsamda 2 bilişim teknolojileri öğretmeni ve 2 eğitim teknolojileri uzmanının görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmada yapay zeka yetkinlikleri, ilgili derslerde belirtilen kazanımlarla eşleştirilmiş ve belirtilen branşlardan 12 alan uzmanı ve 7 öğretmenin görüşlerine sunulmuştur. Ders planları geliştirilmiş ve ardından kazanımlara yönelik geliştirilen 2 adet ders planından biri uygulandıktan sonra belirtilen branşlarından toplam 8 öğretmenin görüşlerine başvurulmuştur. Son olarak 24 öğrenciden uygulanan ders planını hakkında görüş alınmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formları, kazanım değerlendirme formu ve ders planı değerlendirme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak 5. sınıf öğrencilerinin yapay zeka eğitimi alması ihtiyaç analiziyle ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapay zeka eğitiminin içeriği ve yapısında, etik ve algoritma temellerinin öğretilmesi gerektiği belirlenmiştir. Yapay zeka eğitiminin etkileri çoğunluklu olarak eğlenceli hissettirse de heyecanlı hissettirdiği de belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin farklı derslerde yapay zekayı kullanmayı tercih etmektedir. İlerideki yapılacak çalışmalarda belirlenen kazanımların tümünü kapsayacak şekilde yapay zeka eğitimleri farklı eğitim kademeleri için geliştirilip uygulanabilir. Ayrıca öğretmenlerin de yapay zeka eğitimi almaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design, develop, and evaluate the applicability of lesson plans for artificial intelligence (AI) education integrated into mathematics, Turkish, social studies, English, science, information technologies and software, visual arts, and music subjects at the 5th-grade level. The study was conducted using the Type 1 model of Design and Development Research. Participants included teachers, field experts, and 5th-grade students from three different classes. Initially, a needs analysis was conducted to explore the integration of AI education into the specified subjects. For this purpose, input was collected from two information technology teachers and two educational technology experts. AI competencies were aligned with the learning objectives specified for the subjects and presented for evaluation to 12 field experts and 7 teachers. Following this, lesson plans were developed. After implementing one of the two lesson plans created to address the objectives, feedback was gathered from a total of 8 teachers. Finally, 24 students were consulted regarding their opinions on the implemented lesson plan. The research utilized semi-structured interview forms, a learning objectives evaluation form, and a lesson plan evaluation form to collect data. The data were analyzed using the content analysis method. The findings revealed that there is a need for 5th-grade students to receive AI education. While students generally found AI education fun as exciting. Additionally, students expressed a preference for integrating AI into various subjects. Future studies may develop and implement AI education programs for other educational levels to address all identified learning objectives.