Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) 9. sınıf öğrencilerine verilen ilk yardım ve KBRN eğitiminin bilgi düzeylerine etkisinin belirlenmesi
The effect of first aid and CBRN training given to high school 9th grade students on students' knowledge levels
  1. Tez No: 929949
  2. Yazar: GONCA KALELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) 9. sınıf öğrencilerine ön test- son test şeklinde yarı deneysel olarak uygulanmıştır. Çalışma, eğitim öğretime devam eden, eğitim programına gönüllü olarak katılan, verilen 16 saatlik ilkyardım ve 2 saatlik KBRN eğitimi tamamlayan ve ön test-son test anketlerini dolduran 109 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”, "İlk Yardım Eğitimi ve KBRN Eğitimi Bilgi Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Öğrencilerin %72.5'i kız olup, yaş ortalaması 14.46±0.58'dir. Öğrencilere verilen eğitimin etkisini göstermek adına eğitim öncesi ve sonrası bazı değerleri karşılaştırmak gerekirse; Öğrencilerin ilk yardımla ilgili suni solunum ve göğüs basısı sayısı sorusuna verdikleri doğru cevaplar; ön test %6.4, son test %85.3 ve 2 ay sonrası için ise %57.8'dir. KBRN için ulusal zehir merkezi telefon numarasını doğru yanıtlama oranları ise; ön test %25.7, son test %88.1 ve 2 ay sonrası için ise %50.5 olduğu tespit edilmiştir. Ön test ve son test verileri değerlendirildiğinde, uygulanan eğitimin öğrencilerin bilgi düzeylerini anlamlı olarak artırdığı gözlenmiştir. İlk yardım ve KBRN eğitimin bu yaş grubunda yaygınlaştırılması ve buna uygun eğitim programlarının düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was applied quasi-experimentally to 9th grade students of Vocational and Technical Anatolian High School (MTAL) in the form of pre-test and post-test. The study was completed with 109 students who were continuing their education, voluntarily participated in the training programme, completed 16 hours of first aid and 2 hours of CBRN training and completed the pre-test and post-test questionnaires. Data were collected using the“Introductory Information Form”,“First Aid Training and CBRN Training Knowledge Assessment Form”. 72.5% of the students were female and the mean age was 14.46±0.58 years. The correct answers given by the students to the question of the number of artificial respiration and chest compressions related to first aid were 6.4% in the pre-test, 85.3% in the post-test and 57.8% 2 months later. The rate of correctly answering the national poison center phone number for CBRN was 25.7% in the pre-test, 88.1% in the post-test and 50.5% after 2 months. When the pre-test and post-test data were evaluated, it is thought that the applied training significantly increased the knowledge levels of the students. It is recommended that first aid and CBRN training should be extended in this age group and appropriate training programmes should be organised.