Bilgi ve belge yönetimi bölümü öğrencilerinin yeni medya okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi: Ankara Üniversitesi örneği
Investigation of information and records management department students' new media literacy levels: The case of Ankara University
- Tez No: 929953
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ SUBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü lisans öğrencilerinin yeni medya okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve çeşitli değişkenlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, çalışmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Koc ve Barut (2016) tarafından geliştirilen Yeni Medya Okuryazarlık Ölçeği kullanarak elde edilmiştir. Yeni Medya Okuryazarlık Ölçeği; Fonksiyonel Tüketim, Eleştirel Tüketim, Fonksiyonel Üretim ve Eleştirel Üretim olmak üzere dört boyuttan oluşmaktadır. Verilerin 2023-2024 akademik yılı güz döneminde toplandığı bu araştırmaya gönüllü olarak toplam 180 öğrenci katılmıştır. Bulgular, öğrencilerin yeni medya okuryazarlık düzeylerinin genel ve tüm alt boyutlarda ortalamanın üzerinde olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin yeni medya okuryazarlık düzeylerinin günlük internet kullanım süresi, internet kullanım amacı, yaşam alanında bilgisayara sahip olup olmama durumu ve medya okuryazarlığı ile ilgili ders/eğitim alıp almama durumuna göre değişmediği; cinsiyet ve sınıf düzeyine göre anlamlı değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the new media literacy levels of undergraduate students in the Department of Information and Records Management at Ankara University and to examine their relationship with various variables. For this, data were collected using the Personal Information Form and the New Media Literacy Scale developed by Koc and Barut (2016). The New Media Literacy Scale consists of four dimensions; Functional Consuming, Critical Consuming, Functional Prosuming and Critical Prosuming. A total of 180 students voluntarily participated in the study, which was conducted during the fall semester of the 2023-2024 academic year. The findings reveal that the students' overall new media literacy levels, as well as all sub-dimensions are above average. It was observed that new media literacy levels did not significantly vary according to daily internet usage time, purpose of internet use, the possession of a computer in the living space or whether they had received courses/training on media literacy. However, significant differences were found based on gender and class level.