Süreç odaklı öğrenme ortamlarının üstbilişsel bilgi ve beceri gelişimine etkisi
The effect of process oriented learning environments on the development of metacognitive knowledge and skills
- Tez No: 929952
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER MANDACI ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde bilişim ve yazılım teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra yaşamın bir parçası haline gelmesi sonucunda, bu teknolojileri kullanan bireylerin öğrenme tecrübelerini bu ortamlardan almaya olan isteği, ilgisi ve motivasyonu da artmıştır. Teknolojik okur yazarlığın sürekli arttığı bir dönemden geçerken öğrenenlerin matematik okuryazarlığını üstbiliş becerileriyle donatabilecek öğrenme ortamlarına ihtiyaçları olduğu görülmektedir. Bu alandaki en büyük eksikliğin öğrenen, öğreten ve içerik etkileşimini en iyi seviyede sağlamayı başarabilen çevrimiçi web araçları olduğundan hareketle, böyle bir ortam geliştirmek üzere bu araştırma planlanmıştır. Bu araştırma somut olarak; GeoGebra yazılımının teknolojik ortamlardaki etkinliğinden faydalanarak süreç odaklı bir yeni nesil öğrenme ortamı geliştirmeyi, öğrenen ve öğretenlerin uygulamaya karşı tutumlarını ve öğrenenlerin süreç içindeki üstbilişsel bilgi ve beceri gelişimlerini gözlemlemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
When we think that information and software technologies are much more advanced than making our lives easier, individuals have a high need, interest, and motivation to learn their learning experiences from these environments. These days we are going through ever-increasing technological literacy that has seen learners who can equip from learning environment with their mathematical literacy and metacognitive skills to need learning environments. This research planned to develop such an environment that can achieve the best level of the online web tools for the learner, educator, and content interaction because we consider the most important a deficiency in this field. Consequently, this research aims to develop a process-oriented new generation learning environment taking advantage of the effectiveness of GeoGebra software environments and again aims to observe the attitudes of learners and teachers towards practice with the development of learners metacognitive knowledge and skills in the process.