Gemi gözetim işletmeleri seçiminde çok kriterli karar verme yöntemi kullanımı: AHP uygulaması
Using multi-criteria decision making method in selection of shi inspection companies: AHP application
- Tez No: 929960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, Marine Science, International Trade, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gemi gözetim işletmeleri, deniz taşımacılığında güvenlik, verimlilik ve kalite standartlarının sağlanması açısından kritik bir role sahiptir. İşletme seçiminde birden fazla kriterin dikkate alınması gerektiği için, karar verme süreci karmaşık hale gelmektedir. Çalışmada, karar verme sürecini desteklemek için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılmıştır. AHP yöntemi, karar vericilerin kriterleri ve alternatifleri karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirmesine olanak tanımaktadır. Çalışmada literatür taraması ve 6 uzman görüşü ile gemi gözetim işletmeleri seçimine etki eden 6 kriter belirlenmiştir. Bu kriterlerin önem dereceleri uzmanlarla ile yapılan görüşmelerde kriterlerin karşılaştırılması ile ağırlıkları hesaplanmış ve karar matrisleri oluşturulmuştur. Kriterlerin önem ağırlıkları, tutarlılık oranları ve genel performansları analiz edilmiştir. Son aşamada ise uzman kişilerin kriterlere göre değerlendirdiği alternatiflerin geometrik ortalaması alınarak ve daha önce belirlenen kriterlerin önem ağırlıkları ile çarpılmış ve toplam puan bulunmuştur. Bu doğrultuda uluslararası mevzuat ve yasal uyum 0,40 ile en yüksek önem ağırlığına sahip kriter olurken Alternatif 1, 0,374 toplam puan ile en tercih edilebilir işletme olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ship surveillance enterprises play a critical role in ensuring safety, efficiency, and quality standards in maritime transportation. The selection of such enterprises involves multiple criteria, making the decision-making process complex. In this study, the Analytic Hierarchy Process (AHP) method was employed to support the decision-making process. AHP enables decision-makers to comparatively evaluate criteria and alternatives. Based on a literature review and consultations with six experts, six criteria influencing the selection of ship surveillance enterprises were identified. The importance weights of these criteria were calculated through pairwise comparisons conducted with experts, and decision matrices were developed. The importance weights, consistency ratios, and overall performances of the criteria were analyzed. In the final stage, the geometric mean of the experts' evaluations for each alternative was calculated, multiplied by the previously determined importance weights of the criteria, and the total scores were obtained. Accordingly,“International Regulations and Legal Compliance”was identified as the most critical criterion with a weight of 0.40, while Alternative 1 was determined to be the most preferable enterprise with a total score of 0.374.