Comparative study of plantar pressure distribution on various insoles during slow jogging
Yavaş koşu sırasında farklı tabanlıkların ayak tabanı basınç dağılımı üzerindeki karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 929959
  2. Yazar: MUSTAFA AL HAMEEDAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, yavaş koşu sırasında üç farklı tabanın (Temel (B), H900 ve W900) ayak tabanı basınç dağılımı üzerindeki etkisini değerlendirmek. Dinamik basınç ölçümü için doğrulanmış bir araç olan Pedar X ayakkabı içi sistemi kullanılarak ayak tabanı basınç verileri kaydedildi ve yük yeniden dağılımı desenlerini belirlemek amacıyla ayak dört bölgesinde analiz edildi. Tepe basıncı, ortalama basınç, basınç-zaman integrali (PTI) ve yük dağılımı değerlendirilen temel parametrelerdir. Tabanlıkların, ayak tabanı basınç dağılımını değiştirmede önemli olduğu bulundu. Koşu tabanlığı, Bölge 3'te tepe basınçlarını ve basınç-zaman integralini en etkili şekilde azaltarak test edilen diğer tabanlıklardan daha iyi performans gösterdi ve tüm ayak bölgelerinde yük dağılımını dengeledi. Lokalize ayak tabanı stresindeki bu azalma, Koşu tabanlığının yavaş koşu gibi dinamik aktivitelerde konforu ve ayak sağlığını iyileştirmek için uygun bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, tabanlık etkinliği üzerine yapılan çalışmaların artan literatürüne katkıda bulunmakta ve dinamik koşullarda ayak tabanı basıncını yönetmek için uygun tabanlık tasarımlarının seçilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of three different insoles (Baseline (B), H900, and W900) on plantar pressure distribution during slow jogging. Pedar X in-shoe system, a validated tool for dynamic pressure measurement, was used to record plantar pressure data and analyzed across four regions of the foot to identify patterns of load redistribution. Peak pressure, mean pressure, pressure-time integral (PTI), and load distribution are key parameters evaluated. It was found that insoles are important in changing plantar pressure distribution. The Running insole outperformed other insoles tested by reducing peak pressures and pressure time integral most effectively in Region 3, while balancing load distribution across all foot regions. This reduction in localized plantar stress suggests that the Running insole could be a viable way to improve comfort and foot health during dynamic activities like slow jogging. These results add to the growing body of work on insole effectiveness and highlight the need for selecting appropriate insole designs for plantar pressure management under dynamic conditions.