Üretim ve hizmet işletmelerinde çalışanların iç girişimcilik eğilimleri
In production and service businesses employees internal entrepreneurship trends
- Tez No: 929961
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Trade, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, üretim ve hizmet işletmelerinde çalışanların iç girişimcilik eğilimlerini incelemek ve analiz etmektir. Bu nedenle, üretim ve hizmet işletmelerinde çalışmakta olan çalışanlardan veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında sosyal medya aracılığı ile anket verileri toplanmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye genelinde faaliyet göstermekte olan üretim ve hizmet işletmelerinde görev yapan 18-67 yaş aralığındaki iş görenlerden oluşmaktadır. Araştırmada ileri sürülen hipotezleri test etmek amacıyla üretim ve hizmet sektöründe uygulanan anket formları aracılığıyla elde edilen verilere, araştırmanın amaç ve kapsamı doğrultusunda korelasyon analizi, t testi ve varyans analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan iş görenlerin kişilik özelliklerinden duyumsal olanların, iç girişimciliğin boyutlarından yenilikçilikle; düşünsel olanların proaktiflik ve yenilikçilik boyutlarıyla, dışadönük olanların, risk alma, proaktiflik ve yenilikçilik boyutlarıyla; yargılayıcı olanların ise, risk alma, proaktiflik ve yenilikçilik boyutları arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca, araştırmaya katılan iş görenlerin kişilik özelliklerinden sezgisel olanların, iç girişimciliğin boyutlarından risk alma ve proaktiflikle; duygusal olanların, risk alma, proaktiflik, yenilikçilik boyutlarıyla; içedönük ve algılayıcı olanların ise, proaktiflik ve yenilikçilik boyutlarıyla negatif yönlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine and analyze the intrapreneurship tendencies of employees in production and service enterprises. For this reason, data was collected from employees working in production and service enterprises. Survey data was collected through social media in the collection of data. The universe of the research consists of employees between the ages of 18-67 working in production and service enterprises operating throughout Turkey. In order to test the hypotheses put forward in the research, correlation analysis, t-test and variance analyses were applied to the data obtained through survey forms applied in the production and service sectors, in line with the purpose and scope of the research. According to the findings obtained as a result of the research, it is seen that there is a relationship between the sensory personality traits of the employees participating in the research and innovation, which are dimensions of intrapreneurship; the intellectual personality traits, which are dimensions of proactivity and innovation; the extrovert personality traits, which are dimensions of risk taking, proactivity and innovation; and the judgmental personality traits, which are dimensions of risk taking, proactivity and innovation. In addition, it is seen that there is a relationship between the intuitive personality traits of the employees participating in the research and risk taking and proactivity, which are dimensions of intrapreneurship; It was found that emotional people had a negative relationship with risk taking, proactivity and innovation dimensions, while introverted and perceiving people had a negative relationship with proactivity and innovation dimensions.