Serbest şiirin bir öncüsü olarak Nȃzik el-Melȃike: Hayatı, eserleri ve edebî kimliği
Nâzik el-Melâike as a pioneer of free verse: Her life, works, and literary identity
  1. Tez No: 929963
  2. Yazar: CAHAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, serbest Arap şiirinin belirli bir tarihsel dönemdeki gelişim sürecinde önemli bir etkiye sahip olan Iraklı Şair Nȃzik el-Melȃike'nin hayatı, eserleri ve edebî kimliği irdelenmiştir. Söz konusu çalışma, literatür taraması ve analiz desenli yöntemle yazılmaya gayret edilmiştir. Düşünme, düşündüğünü uygulama, yenilikler yaratma ve sunma bakımından dünyadaki tüm canlılardan farklı nitelik ve yeteneklere sahip olan insanoğlu, birçok alanda yenilikler yapmış, dil ve edebiyatta da ilerleme kaydetmiştir. Bu bağlamda dilde ciddi anlamda yetkinlik sağlanmış ve filolojik olarak dilin kökeni, ses bilimi, söz dizimi, semantiği gibi dilbilimi konularında mesafeler kat etmiştir. Bu anlamda dil alanında çalışmalar yapmış ve bu alana ciddi anlamda katkı sağlamıştır ve bu hususta birçok dilci ve edebiyataçı, çalışmalarıyla ön plana çıkmıştır. Bunlardan biri de Nâzık el-Melâike, 1923 yılında Bağdat'ta doğmuş, 2007 yılında Kahire'de vefat etmiştir. Arap edebiyatının önemli şairlerinden biri olarak tanınır. Ailesi, onun edebiyatla ilgilenmesini desteklemiş ve eğitimini ilerletmesine yardımcı olmuştur. Kültürel bir ortamda yetişmiş olan Nâzik, özellikle Arap şiirinin modernleşmesinde önemli bir figür haline gelmiştir. Felsefe eğitimi aldıktan sonra, Arap edebiyatına olan ilgisini şiirleriyle ifade etmeye başlamıştır. Nâzik el-Melâike, modern Arap şiirinin önde gelen isimlerinden biri olarak çok sayıda eser bırakmıştır. Şiirlerinde genellikle umutsuzluk, karamsarlık, hüzün, aşk, özgürlük, kadın hakları ve toplumsal eleştiriler gibi temaları işlemiştir. Nâzik, Arap şiirinde serbest ölçü kullanımını benimseyerek, geleneksel ölçülerin dışına çıkmış ve şiirsel dilde yenilikler yapmıştır. Nâzik el-Melâike'nin edebî kimliği, yenilikçi bir şair olarak şekillenmiştir. Arap şiirinde serbest ölçü (hür şiir) akımını başlatan isimlerden biri olarak tanınır. O, geleneksel Arap şiirinin sıkı kurallarını terk ederek, daha özgür bir dil kullanmaya yönelmiştir. Aynı zamanda onun şiirlerinde bireysel duyguların ve toplumsal eleştirilerin güçlü bir şekilde dile getirildiği görülür. Şiirlerinde modernizm etkisi, Batı edebiyatından aldığı ilhamlarla birleşmiştir. Nâzik el-Melâike'nin şiirleri, özellikle psikolojik derinlikleri, estetik değerleri ve toplumsal duyarlılıkları ile tanınır. Onun edebî kimliği, Arap şiirinin modernleşme sürecinde önemli bir yere sahiptir. Nâzik el-Melâike, Arap şiirinin modernleşmesinde önemli bir figürdür. Eserleri ve şiir anlayışı, geleneksel şiirle modernizmi birleştirerek Arap dünyasında büyük yankı uyandırmıştır. Hem bireysel hem de toplumsal temaları işleyen Nâzik, Arap edebiyatında kendine özgü bir yer edinmiştir. Böylece, bu tür bir çalışma, hem akademik alanda hem de edebî incelemelerde önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, works, and literary identity of the Iraqi poet Nâzik el-Melâike, who has a significant impact on the development of free verse in Arabic poetry during a specific historical period. The study has been conducted using a literature review and analytical research methodology. Throughout history, human beings, distinguished from other living creatures by their ability to think, put their thoughts into practice, generate and present new ideas, have made significant advancements in various fields, including language and literature. In this regard, humanity has attained significant competence in language, also in philological studies, including the origins of language, phonetics, syntax, and semantics. Scholars who have contributed significantly to these fields have emerged, one of whom is Nâzik el-Melâike.Born in Baghdad in 1923 and passing away in Cairo in 2007, Nâzik el-Melâike is considered to be one of the most notable poets of Arabic literature. Supported by her family in pursuing her literary interests, Nâzik is raised in a culturally rich environment that greatly influenced her development as a major figure in the modernization of Arabic poetry. Following her education in philosophy, she begins to express her interest in Arabic literature through her poetry. Nâzik el-Melâike is considered one of the pioneers of modern Arabic poetry and has left behind a considerable body of work. Her poetry often addresses themes such as despair, pessimism, sorrow, love, freedom, women's rights, and social critique. By adopting free verse, she departs from traditional poetic structures and introduces innovations in poetic language. Nâzik el-Melâike's literary identity is regarded as an innovative poet, and she is recognized as one of the initiators of the free verse movement in Arabic poetry. Her approach to poetry involves breaking away from the strict rules of traditional Arabic poetry, seeking instead for a more liberated and experimental language. Her works prominently are characterized by a mingling of individual emotions and social criticism. The influence of modernism in her poetry is evident as it blends inspirations from Western literature with the traditions of Arabic poetry. Nâzik el-Melâike's poems are particularly notable for their psychological depth, aesthetic qualities, and social sensitivity. Her literary contributions contribute to the modernization process of Arabic poetry. As a significant figure in the modernization of Arabic poetry, Nâzik el-Melâike's works and poetic approach create a profound impact by merging traditional poetry with modernist elements. By addressing both individual and societal themes, she secures a distinctive position in Arabic literature. Therefore, this study, in this sense, provides significant contributions to both academic research and literary analysis.