Eğitim örgütlerinde örgütsel güven ile okul iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' school climate perceptions and organizational trust
  1. Tez No: 929964
  2. Yazar: SEZAİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin okul iklimi algıları ile örgütsel güven algıları arasındaki ilişkiyi açısından incelemektir. Araştırmada öğretmenlerin okul iklimi ve örgütsel güven algıları öğretmenlerin cinsiyeti, eğitim durumu, çalıştığı okul türü, yaş, mesleki kıdem, çalıştığı okuldaki görev süresi, yöneticiyle çalışma süresi değişkenleri açısından elde edilen veriler kapsamında analiz edilmiş ve incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Ağrı ilinin Hamur ilçesinde görev yapan 372 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler“Okul İklimi Ölçeği”ile“Çok Amaçlı T Ölçeği”ile toplanmıştır. Veri analizinde aritmetik ortalama, frekans, yüzde, t testi ve ANOVA, korelasyon ve çoklu regresyon analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuç doğrultusunda, öğretmenlerin cinsiyeti, çalıştığı okul türü, mesleki kıdem, çalıştığı okuldaki görev süresi, yöneticiyle çalışma süresi değişkenleri açısından okul iklimi ile örgütsel güven algıları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Yapılan analizlerin sonucunda öğretmenlerin okul iklimi ve örgütsel güven algıları eğitim durumu değişkeni açısından incelendiğinde okul iklimi açısından lisans mezunu öğretmenlerin lehine anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin okul iklimi ile örgütsel güven algıları arasında pozitif yönde güçlü düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu ve örgütsel güvenin okul iklimi algısına ilişkin varyansın yaklaşık yüzde 70'ini açıkladığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda öğretmenlerin okul iklimi algılarını daha olumlu hale getirebilmek için, örgütsel güven algılarının iyileştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' perceptions of school climate and organizational trust in terms of various variables. In the study, teachers' perceptions of school climate and organizational trust were analyzed in terms of teachers' gender, educational degree, type of school, age, professional seniority, tenure at the school, and working time with the administrator. Correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study.The universe of the research consists of 372 teachers working in Hamur district of Ağrı province in the 2024-2025 academic year. The data in the study were collected with“School Climate Scale”and“Omnibus T Scale”. Arithmetic mean, frequency, percentage, t test, ANOVA, correlation and multiple regression analysis techniques were used in data analysis. In line with the results obtained from the research findings, it was seen that there was no significant difference between the perceptions of school climate and organizational trust in terms of teachers' gender, type of school, professional seniority, tenure at the school, and working time with the administrator. As a result of the analyses, when teachers' perceptions of school climate and organizational trust were examined in terms of educational degree, it was concluded that there was a significant difference in favor of teachers with bachelor's degree in terms of school climate. It was detected that there was a strong positive and significant relationship between teachers' perceptions of school climate and organizational trust and that organizational trust explained approximately 70 percent of the variance related to school climate perception. In line with the research findings, it can be suggested to improve teachers' perceptions of organizational trust in order to make their perceptions of school climate more positive.