Sigara içen ve içmeyen bireylerde psikolojik sağlamlık düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of psychological resilience level and healthy lifestyle behaviors in smoking and non-smoking individuals
  1. Tez No: 929995
  2. Yazar: AYŞE BETÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Sigara içen ve içmeyen bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları açısından karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği ve Sigara Bı-rakma Polikliniği'ne başvuran 18 yaş ve üstü, çalışma için onamı alınmış, herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan 230 katılımcı dahil edilerek tamamlandı. Katılımcı-lara kendi hazırladığımız 27 soruluk sosyodemografik anket formu uygulandı. Formun 17 soruluk bölümü tüm katılımcılara, 10 soruluk sigara içme özelliklerinin detaylı sor-gulandığı bölümü ise sigara içen katılımcılara uygulandı. Sigara içen katılımcılara ayrıca 6 soruluk Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulandı. Ek olarak tüm katılımcılara Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II uygulandı. İstatistiksel analizler Statistical Packet for The Social Science 22.0 bilgisayar programında yapıldı. Bulgular: Çalışma 115 sigara içen, 115 sigara içmeyen toplam 230 katılımcı ile ta-mamlandı. Katılımcıların %61,3'ü (n=141) kadın, %38.7'si (n=89) erkeklerden oluşmak-ta idi. Katılımcıların yaş ortalaması 38,8±10,7 yıldır. Erkeklerin sigara içme oranı (%54,8; n=63) kadınların sigara içme oranından (%45,2; n=52) anlamlı şekilde yüksek bulundu. Çalışanların sigara içme oranı (%79,1; n=91) çalışmayanların sigara içme ora-nından (%20,9; n=24), lise ve altı mezunu olanların sigara içme oranı (%29,6; n=34) üniversite ve üzeri mezun olanların oranından (%70,4; n=81) anlamlı şekilde yüksek bu-lundu.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to compare smokers and non-smokers in terms of psychologi-cal resilience level and healthy lifestyle behaviors. Material and Methods: This study was completed by including 230 participants who applied to Konya City Hospital Family Medicine and Smoking Cessation polyclinic, who were 18 years of age and over, gave their consent for the study, and did not have any psychiatric disorders. A 27-question sociodemographic survey form that we prepared ourselves was applied to the participants. The 17-question section of the form was ap-plied to all participants, and the 10-question section, which questioned smoking charac-teristics in detail, was applied to smoker participants. Participants who smoked were also administered the 6-question Fagerström Nicotine Dependency Test. In addition, the Con-nor-Davidson Psychological Resilience Scale Short Form and the Healthy Lifestyle Be-havior Scale II were administered to all participants. Statistical analyzes were performed in the Statistical Packet for The Social Science 22.0 computer program. Results: The study was completed with a total of 230 participants, 115 of whom were smokers and 115 of whom were non-smokers. 61.3% (n=141) of the participants were women and 38.7% (n=89) were men. The average age of the participants is 38.8±10.7 years. The smoking rate of men (54.8%; n=63) was found to be significantly higher than the smoking rate of women (45.2%; n=52). The smoking rate of employees (79.1%; n=91) is higher than the smoking rate of those who are not working (20.9%; n=24), and the smoking rate of those who have graduated from high school or below (29.6%; n=34) It was found to be significantly higher than the rate of those who graduat-ed or above (70.4%; n=81).