Turizm ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: AB ülkeleri üzerine bir araştırma
The relationship between tourism and economic growth: An investigation in EU countries
  1. Tez No: 929996
  2. Yazar: ŞERİFE OBUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Turizm, gelir ve istidam yaratması, ödemeler dengesini etkilemesi, turizm faaliyetlerinden kaynaklanan vergi gelirlerini artırması, turizm ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkili sektörlerdeki altyapı yatırımlarını teşvik etmesi gibi çeşitli kanallar aracılığıyla ekonomik büyümeyi etkilemektedir. Avrupa Birliği (AB), dünyanın en fazla turist çeken destinasyonları arasında yer almaktadır. Ayrıca, turizm AB ekonomisinde en büyük sektörlerden biridir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı 20 AB ülkesinde turizmin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin 1995-2020 dönemini içeren verilerle Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) ile incelenmesidir. Ayrıca, çalışmada sermaye birikiminin, emeğin ve COVID-19'un ekonomik büyüme üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. AMG tahmincisinden elde edilen ampirik bulgular, turizmin ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, sermaye birikiminin ve emeğin ekonomik büyümeyi artırdığı tespit edilmiştir. Bu bulgu, AB ülkelerinde turizm sektörünü destekleyen, sermaye birikimini teşvik eden ve emek piyasasının verimliliğini artıran politikaların ekonomik büyüme hedefinin gerçekleştirilmesinde kilit bir rol oynadığına işaret etmektedir. Ayrıca, çalışmada COVID-19'un ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bu bulgu, COVID-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbir ve kısıtlamaların ekonomik büyümeyi daraltıcı bir etki yarattığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için kriz yönetimine yönelik politika ve stratejilerin geliştirilmesinin önemi ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism affects economic growth through various channels such as generating income and employment, affecting the balance of payments, increasing tax revenues from tourism activities, and encouraging infrastructure investments in sectors directly or indirectly related to tourism. The European Union (EU) is among the world's top tourist destinations. Moreover, tourism is one of the largest sectors of the EU economy. In this context, the aim of this study is to investigate the impact of tourism on economic growth in 20 EU countries using the Augmented Mean Group Estimator (AMG) with data covering the period 1995-2020. In addition, the study investigates the effects of capital accumulation, labor, and COVID-19 on economic growth. The empirical findings from the AMG estimator reveal that tourism has a positive impact on economic growth. Similarly, capital accumulation and labor have been found to enhance economic growth. This finding suggests that policies that support the tourism sector, promote capital accumulation, and increase labor market efficiency play a key role in achieving the economic growth target in EU countries. Moreover, COVID-19 is found to have a negative impact on economic growth. This finding demonstrates that the measures and restrictions implemented to combat COVID-19 have had a contractionary effect on economic growth. Accordingly, the importance of developing effective crisis management policies and strategies to ensure sustainable economic growth comes to the forefront.