Orofarenks kanserlerinin yoğunluk ayarlı radyoterapisinde dozimetrik ve radyobiyolojik planların karşılaştırılması
Comparison of dosimetric and radiobiological plans in ıntensity-modulated radiotherapy for oropharyngeal cancers
- Tez No: 930011
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GENÇ ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Baş-boyun hasta gruplarında Orofarenks kanseri tanısı konan hastalarda VMAT tekniğiyle hazırlanan planların dozimetrik ve radyobiyolojik olarak değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Dozimetrik analizler, radyasyon dozunun hedeflenen tümör bölgesinde homojenliği, dozun sağlıklı dokulara yayılması ve yan etkilerin değerlendirilmesi üzerinde odaklanacaktır. Radyobiyolojik analizler ise radyasyon dozunun kanser hücrelerinin öldürülmesi ve sağlıklı dokuların korunması açısından etkinliğini değerlendirecektir. Yöntem: Orofarenks kanseri tanılı 10 erkek hastanın tedavi amaçlı çekilen BT görüntüleri üzerine PTV54, PTV60, PTV70 ve OAR's konturlama işlemi yeniden yapıldı. Tedavi planlarının hazırlanması için reçete edilen 70 Gy radyasyon dozu 3 faz şeklinde Elekta marka Monaco Tedavi planlama sisteminde VMAT tekniği kullanılarak ardışık olarak planlandı. VMAT tedavi planlarına ek olarak biyolojik parametresi eklenerek 0,5-0,75 ve 1 değerlerine göre yeni ardışık planlar oluşturuldu. Bu planlar için yazılım uygulaması kullanılarak EUD eşdeğerleri hesaplanarak TCP ve NTCP analizleri yapıldı. Bulgular: VMAT ve VMAT-α planları, farklı PTV hacimleri için doz dağılımı ve kritik organ koruması açısından karşılaştırılmıştır. VMAT planları genel olarak daha yüksek %95 sarım değerleri ve daha homojen doz dağılımı sağlarken, VMAT-α planlarında özellikle α=1 değeriyle benzer sonuçlar elde edilmiştir. Dmin, Dmax ve Dmean doz analizlerinde, VMAT-α planlarının bazı hacimlerde daha düşük Dmin değerleri sunduğu ancak toplam PTV70 açısından bu farkların dengelendiği gözlemlenmiştir. Kritik organ dozlarında, VMAT-α planları ile beyin sapı, spinal kord ve larenks gibi yapıların daha düşük doz aldığı belirlenmiştir. RADBIOMOD yazılımı ile yapılan biyolojik değerlendirmeler, VMAT ve VMAT-α planlarının tümör kontrolü açısından benzer etkinlik sunduğunu göstermektedir. Sonuç: Orofarenks kanseri radyoterapi tedavisinde kullanılan VMAT tekniği ile biyolojik parametre kullanılarak hazırlanan VMAT planları ile benzer dozimetrik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to evaluate and compare VMAT treatment plans dosimetrically and radiobiologically in patients diagnosed with oropharyngeal cancer within the head and neck patient group. Dosimetric analysis will focus on dose homogeneity in the target tumor region, dose distribution to healthy tissues, and assessment of side effects. Radiobiological analysis will assess the effectiveness of radiation dose in tumor cell killing and healthy tissue preservation. Method: CT images of 10 male patients diagnosed with oropharyngeal cancer were re-contoured for PTV54, PTV60, PTV70, and OARs. Treatment plans were generated using the Elekta Monaco treatment planning system with a prescribed radiation dose of 70 Gy, planned in three sequential phases using the VMAT technique. In addition to standard VMAT plans, new sequential plans were created by incorporating the biological α parameter with values of 0.5, 0.75, and 1. EUD equivalents were calculated using a software application, and TCP and NTCP analyses were performed. Results: VMAT and VMAT-α plans were compared in terms of dose distribution and critical organ sparing for different PTV volumes. While VMAT plans generally provided higher 95% coverage values and more homogeneous dose distribution, similar results were obtained with VMAT-α plans, particularly for α=1. In Dmin, Dmax, and Dmean dose analyses, VMAT-α plans exhibited lower Dmin values in certain volumes; however, these differences were balanced in terms of overall PTV70 coverage. Regarding critical organ doses, VMAT-α plans demonstrated lower doses for structures such as the brainstem, spinal cord, and larynx. Biological evaluations conducted using RADBIOMOD software indicated that VMAT and VMAT-α plans provided comparable efficacy in tumor control. Conclusion: Similar dosimetric outcomes were achieved with the VMAT technique commonly used in radiotherapy for oropharyngeal cancer and VMAT plans prepared using biological parameters.