Post-op menisküs rehabilitasyonunda kan akımı kısıtlaması ile kombine düşük yoğunluklu dirençli egzersizin kas kuvveti, ağrı ve hareket korkusuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of combined low-intensity resistance exercise with blood flow restriction on muscle strength, pain, and fear of movement in post-operative meniscus rehabilitation
  1. Tez No: 930012
  2. Yazar: TUBA KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Post-op menisküs cerrahisi geçiren bireylerde kan akımı kısıtlaması ile kombine düşük yoğunluklu dirençli egzersizin (KAK-DYDE) kas kuvveti, ağrı ve hareket korkusuna etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya cerrahi sonrası Vizüel Analog Skala (VAS)'a göre 4 ve üzeri düzeyde diz ağrısı şikâyeti olan toplam 36 birey gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar rastgele olacak şekilde iki gruba ayrıldı. İlk gruba 8 hafta, haftada 3 gün, günde 60 dakika cerrahi geçirilen alt ekstremitede klasik fizik tedavi egzersizleri yaptırıldı ve fizik tedavi ajanları kullanıldı. İkinci gruba ise 8 hafta, haftada 3 gün, günde 60 dakika yine cerrahi geçirilen alt ekstremite bölgesinin kuvvetini artıracak ve ağrıyı yönetecek şekilde klasik fizik tedavi ajanları ve egzersizlerine ek olarak 15 dk süreyle KAK-DYDE yaptırıldı. Katılımcıların ağrı düzeylerinin değerlendirilmesi için VAS, hareket korkusu değerlendirilmesi için TAMPA Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve kas kuvvetlerinin değerlendirilmesi için dijital el dinamometresi olan MicroFet 2 cihazı kullanıldı. Analizlerde Mann Whitney U testi ve Fisher's Exact testi yapılarak ölçümler rehabilitasyon öncesi ve sonrası tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of combined low-intensity resistance exercise with blood flow restriction (BFR-LIRE) on muscle strength, pain, and fear of movement in individuals who had undergone post-operative meniscus surgery. A total of 36 individuals who reported knee pain of 4 or higher on the Visual Analog Scale (VAS) following surgery voluntarily participated in the study. The participants were randomly divided into two groups. The first group underwent traditional physical therapy exercises and physical therapy modalities for the operated lower extremity for 60 minutes a day, three days a week, for eight weeks. The second group received the same traditional physical therapy modalities and exercises for 60 minutes a day, three days a week, for eight weeks, with an additional 15-minute BFR-LIRE session aimed at increasing the strength of the operated lower extremity and managing pain. The participants' pain levels were assessed using the VAS, fear of movement was evaluated with the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK), and muscle strength was measured using the digital hand dynamometer MicroFet 2.