Türkiye'de toplumsal bölünmenin parti sistemi üzerindeki etkisi
The effect of social cleavages on the party system in Turkey
  1. Tez No: 930029
  2. Yazar: FUNDA GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ATAAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma Türkiye'de parti sistemlerini toplumsal bölünme teorisi perspektifinden incelemektedir. Çalışmada toplumsal bölünme kavramının tanımı ve ölçütleri ortaya konulmuştur. Çalışmada Lipset ve Rokkan'ın bölünme teorisi ve Bartolini ve Mair'in bölünme kriterleri temel alınarak toplumsal bölünmeler ve parti sistemleri analiz edilmiştir. Türkiye'de toplumsal bölünmelerin oluşumunda tarihsel arka planın önemi ve kavramın litertürdeki yeri ortaya konulmuştur. Daha sonra Türkiye'de toplumsal bölünmeleri incelemek için askeri müdahaleler, seçim sistemi değişiklikleri ve kurumsal değişimlerin yaşandığı kritik dönemler belirlenmiştir. Dönemler hem kendi içinde hem de diğer dönemlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Toplumsal bölünmelerin arz yanı olan parti stratejilerini izlemek için parti seçim programları ve beyannameleri, talep yanı olan seçmen belirleyiciliği için ise seçmen anketleri incelenmiştir. Çalışma süreç izleme yöntemiyle analiz edilmiş ve toplumsal bölünmeleri dönemler boyunca izlenmiş ve gerçekleşen dönüşümlerin nedenleri araştırılmıştır. Çalışmada Türkiye'de parti sistemlerinin hem kurumsalcı hem de toplumsalcı yaklaşımların etkisiyle şekillendiği görülmüştür. Toplumsal bölünmelerin kurumsalcı yaklaşımın dinamikleri olan seçim sistemi, parti sayısı ve parti stratejileriyle karşılıklı bir etkileşim içinde olduğu görülmektedir. Dönemsel şartlara göre oluşan bölünmeler tek boyutlu bir çizgide yer almamış, çoğunlukla mevcut bölünmelerle eklemlenerek çok katmanlı bir yapıya bürünmüştür. Bu durum, toplumsal ve siyasal dinamiklerin birbiriyle etkileşim içinde, yeni bölünmeleri tetiklerken eski bölünmeleri de yeniden şekillendirdiğini göstermektedir. Böylece, tarihsel süreçte ortaya çıkan her yeni bölünme, hem önceki bölünme hatlarıyla bir uyum ya da gerilim yaratmış hem de siyasi alanın dinamiklerini yeniden düzenlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes party systems in Turkey from the perspective of social cleavage theory. In the study, the definition and criteria of the concept of social cleavage are presented. The study analyzes social cleavages and party systems based on Lipset and Rokkan's theory of cleavage and Bartolini and Mair's criteria of cleavage. The importance of the historical background in the formation of social divisions in Turkey and the place of the concept in the literature are revealed. Then, critical periods of military interventions, electoral system changes and institutional changes were identified to analyze social cleavage in Turkey. The periods are analyzed both within themselves and in comparison with other periods. Party election programs and manifestos were analyzed to monitor party strategies, which is the supply side of social cleavage, and voter surveys were analyzed for voter determinism, which is the demand side. The study was analyzed with the process tracing method and social cleavage were monitored throughout the periods and the reasons for the transformations that took place were investigated. The study shows that party systems in Turkey are shaped by both institutionalist and socialist approaches. It is observed that social cleavage interact with the dynamics of the institutionalist approach, namely the electoral system, the number of parties and party strategies. The cleavage formed according to the periodic conditions did not take place in a one-dimensional line, but mostly articulated with the existing cleavage to form a multi-layered system.